Microsoft prodal za první měsíc 20 milionů kusů Windows Vista, věc má ale háček...

Microsoft prodal za první měsíc 20 milionů kusů Windows Vista, věc má ale háček...


Firma oznámila, že prodej šel lépe, než se čekalo, avšak jak uvedl viceprezident výzkumné společnosti Gartner, Michael Silver: během předvánoční nákupní horečky se prodalo 12 až 15 milionů osobních počítačů s Windows XP Home Edition, z nichž mnohé byly vybavené kupónem pro upgrade, ale není jasné, kolik zákazníků jich využilo. Uvedl to ve své zprávě ekonomický server ČTK, Finanční noviny. Už dříve ale bylo zřejmé, že věci nejdou tak jak mají (viz náš článek zde).

Windows Vista byla uvedena na spotřební trh 30. ledna 2007, u nás prodej odstartoval tento měsíc, takže výsledky ještě nejsou k dispozici (pokud je vůbec Microsoft zveřejní).

A kde je potíž? Už jsme to naznačili: čísla Microsoftu nehovoří o skutečném počtu zákazníků, jen o licencích umístěných na trh a jak například vyplývá z vyjádření Dell Computer – upgrade si u něj registrovaly jen dvě třetiny jeho předvánočních zákazníků.

Microsoft úspěch Visty uvádí na příkladu systému Windows XP, kterého se za úvodní dva měsíce prodalo 17 milionů. Ovšem počet PC je dnes podle Gartneru dvojnásobný, systém je navíc podstatně náročnější na hardware a množí se zprávy o potížích s upgradem z Windows XP.

Celkově je vidět, že trh je podstatně opatrnější, než v případě Windows XP.


Přehled článků o Windows Vista na IDG on-line najdete zde (stávající okno)

Komentáře