Microsoft Surface Pro - příliš drahý špás i pro firemní sféru

Microsoft oznámil ceny a dostupnost svého tabletu Surface Pro, který poběží na desktopové verzi operačního systému Windows 8.

Microsoft Surface Pro - příliš drahý špás i pro firemní sféru


Při pohledu na ceny tabletů řady Surface Pro nelze, než konstatovat, že zařízení nepochází právě z levného kraje. Tablet se bude prodávat ve dvou variantách s 64GB a 128GB vnitřní pamětí za ceny 899 dolarů (zhruba 17 500 Kč) a 999 dolarů (zhruba 19 500 Kč). V ceně je zahrnuto také dotykové pero (stylus), nicméně kryty s dotykovou (Touch Cover) nebo hardwarovou (Type Cover) klávesnicí, si musí uživatel dokoupit zvlášť.

Důvodem vysoko nasazené ceny je fakt, že Microsoft zřejmě neplánuje zaútočit na spotřebitelský trh, nýbrž bude svůj tablet cílit spíše na firemní zákazníky. Dle analytičky uznávané společnosti Gartner se takto Microsoft rovněž snaží předcházet ostatním výrobcům spotřebitelských tabletů s Windows 8. Ti totiž nebudou muset příliš snižovat své marže a jejich ceny budou přesto oproti Surface Pro na zákazníky působit velmi příznivě.

Ve srovnání s již prodávaným Surface RT běžícím na tabletové verzi Windows RT dosahuje novinka s Windows 8 Pro vyššího výkonu, k čemuž se pojí vyšší hmotnost i rozměry. Namísto v mobilních zařízeních hojně využívaného čipu Nvidia Tegra 3 výrobce použil procesor Intel Core i5, osadil tablet 42Wh baterií a také zvýšil rozlišení 10,6palcového displeje na 1920 x 1080 pixelů. Obě verze Surface Pro jsou vybaveny větší interní pamětí, avšak desktopová verze Windows 8 Pro si jistě oproti Windows RT ukrojí více prostoru.

Hlavní předností novinky je bezesporu právě plnohodnotná verze OS Windows 8, která uživatelům umožní instalovat a spouštět stejné programy jako na běžném PC. Svými schopnostmi a nakonec i cenou se tak tablet blíží spíše kategorii ultrabooků, nežli tabletů.

Jak již společnost Microsoft uvedla dříve, tablet Surface Pro se na prodejních pultech objeví v lednu 2013.

 

Zdroj: IDG News Service, Blogs.technet.comMicrosoft.com


Úvodní foto: Microsoft
Komentáře