Microsoft uvádí finální Internet Explorer 9

Od dnešního rána (6 hodin SEČ) je možné stahovat finální podobu nové verze prohlížeče Internet Explorer 9. Hlavními oblastmi na které se Microsoft při vývoji nového prohlížeče zaměřil je rychlost, jednoduché rozhraní, bezpečnost a kompatiblita.

Microsoft uvádí finální Internet Explorer 9


Vyšší rychlost nového prohlížeče je dána zejména jeho schopností využívat hardwarové akcelerace pomocí grafické karty - Internet Explorer tak dokáže lépe využít dostupný výkon počítače na kterém běží. Rychlejší je i nové jádro pro práci s jazykem Java, které dokáže využívat vícejádrové procesory. Pro urychlení zobrazení některých prvků jsou k dispozici tzv. akcelerátory umožňující využívat některé funkce, jako je například překlad slov (třebas slovník dostupný na Seznamu), na libovolné stránce. Mezi weby, které podobnou funkcionalitu nabízí patří u nás vedle Seznamu například Csfd.cz, Aukro.cz, Play.cz či Nova.cz. Nově je nativně podporován jazyk SVG (scalable vector graphic), což výrazně zjednodušuje a zlepšuje možnost zobrazování a práce s online mapami.

 

Výrazných změn, především zjednodušení a zpřehlednění doznalo uživatelské rozhraní, menu a vzhled jsou nyní podobně minimalistické jako v prohlížeči Chrome od Google a nově je možné jednotlivé záložky snadno "vytáhnout" do samostatného okna například pro porovnání dvou obsahu dvou stránek vedle sebe.

 

Microsoft také připravil několik novinek, které ocení uživatelé webových aplikací - pro ně je určena funkce "připnuté stránky" s jejíž pomocí lze libovolnou webovou stránku změnit v aplikaci připnutím na hlavní panel Windows 7. Připnutím lze nabídnout nejen snazší přístup na danou stránku, ale i některé další funkce (úkoly, oznámení, náhledové okno s ovládacími tlačítky). Do webových stránek lze další funkce poměrně snadno přidat pomocí metatagů nebo javascriptu v řádu hodin, maximálně dnů. Pro provozovatele webových stránek je zajímavý potenciál zvýšení návštevnosti webových stránek, zvýšit procento návratů a interakce uživatelů (Microsoft uvádí jako příklad zpravodajský server Huffington Post - nárůst návštěvnosti o 11 procent, snížení bounce rate o 14 procent a prodloužení času na stránce o 4 procent) u dalších webů zaměřených na hráče pak došlo také k výraznému nárůstu "sociálních" aktivit na webech. V české republice tuto funkcionalitu nabízí již dnes společnost Net Direct, která se specializuje na tvorbu online obchodů.

 

V oblasti bezpečnosti patří mezi hlavní novinky smart screen filter a aplication reputation které dokáží uživatele varovat před potenciálně nebezpečnými weby či webovými aplikacemi, nový download manažer zahrnující skenování stahovaných souborů, možnost filtrování či plného vypnutí prvků ActiveX a tracking protection umožňující nastavení sdílení informací o svém PC (a tedy zvýšení anonymity).

 

Na závěr máme špatnou zprávu pro uživatele Windows XP: nová verze Internet Exploreru je určena pouze pro Windows Vista a Windows 7 (důvodem je právě zmíněná podpora akcelerace pomocí grafické karty, která zahrnuje funkce jež nejsou ve Windows XP podporovány).

 

Rozcestník pro stažení IE9 naleznete zde:

http://windows.microsoft.com/en-US/internet-explorer/downloads/ie-9/worldwide-languages

Komentáře