Microsoft varuje děti před softwarovým pirátstvím

Podle průzkumu společnosti Microsoft si 33 procent českých dětí a mladistvých myslí, že duševní vlastnictví představuje citovou vazbu k nějakému předmětu.

Microsoft varuje děti před softwarovým pirátstvím


Desetina jej chápe jako autorství, ale domnívá se, že jej získávají spolu s nákupem hudby, filmu nebo softwaru a mohou s ním pak volně nakládat. V praxi tak svým přátelům nebo rodině šíří software 36 procent z nich. Microsoft spustil nový projekt „Software nekradu…a to se mi líbí“, který seznamuje děti, jejich rodiče i učitele s tématy duševního vlastnictví a upozorňuje na rizika užívání kradeného software.

„Rodiče často neřeší, jaký software jejich děti na počítači užívají, kde k němu přišly, ani jak dále se softwarem nakládají. Neuvědomují si přitom, že jsou to často oni, kdo je za takové jednání zodpovědný. Když jim pak zazvoní u dveří policie, jsou velmi překvapeni. To byl i případ z letošního jara, kdy na internetu prodával nelegální software patnáctiletý školák. Způsobená škoda přesáhla sto tisíc korun,“ vysvětluje Zuzana Predigerová, manažerka protipirátských aktivit ve společnosti Microsoft.

Podle průzkumu Microsoftu berou často děti a mladiství krádeže softwaru na lehkou váhu. Celých 41 procent z nich si například myslí, že krádež softwaru se od „ostatních krádeží“, do kterých by se děti nepustily, odlišuje způsobem obstarání. Nikam se fyzicky nevloupáte, nikoho nezraníte. 38 procent si myslí, že nejde o fyzické zboží a nejsou tak patrné škody. Ze stejného důvodu za software odmítá 10 procent z nich platit. Přibližně 26 procent dětí a mladistvých pak nepovažuje za krádež software stažený z internetu.

Software získává z pochybných zdrojů 33 procent dětí

Ke stahování softwaru z internetu se v průzkumu přiznalo 33 procent dětí a mladistvých. 24 procent stahuje software z internetových úložišť (např. Ulož.to), 7 procent využívá výměnných P2P sítí (např. Torrent). Přesto 82 procent dětí a mladistvých tvrdí, že užívají software legálně. K užívání nelegálního softwaru se přiznalo nebo na tuto otázku odmítlo odpovědět 18 procent z nich.

Uživatelům přináší už samotné užívání nelegálního softwaru řadu rizik - ztráty dat, zneužití osobní identity nebo nakažení počítače virem. Nelegální software velmi často obsahuje pozměněný kód, který jej činí otevřenějším vůči útokům z internetu, případně může být již přímo infikovaný.

Pokud je uživatel nelegálního softwaru odhalen, hrozí mu riziko vysoké náhrady škody jako kompenzace poškozených výrobců softwaru. Může jít o desítky až stovky tisíc korun. Lidé, kteří se dopustí trestného činu porušení autorského práva, rovněž riskují odnětí svobody na dobu až 8 let.

Iniciativu "Software nekradu" najdete na www.softwarenekradu.cz

Komentáře