Microsoft ve spolupráci s ARM vyvíjí 64bitové Windows RT

Nový operační systém Windows RT určený především pro tablety a jiná mobilní zařízení brzy poběží také na 64bitové architektuře ARM.

Microsoft ve spolupráci s ARM vyvíjí 64bitové Windows RT


O probíhající spolupráci obou společností veřejnost tento týden informoval Ian Forsyth, jeden z představitelů společnosti ARM. Přestože nezmínil konkrétní datum vydání 64bitové verze OS Windows pro procesory ARM, avšak uvedl, že společnost neustále spolupracuje se svými softwarovými partnery a brzy přidá podporu 64bitových systémů.

Minulý týden Microsoft uvolnil svůj vlastní tablet Surface, jenž běží na Windows RT, systému s 32bitovou architekturou a podporou procesorů ARM. Společnost taktéž uvedla 64bitovou verzi Windows 8 určenou pro procesory rodiny x86. Společnost ARM tento týden představila své první 64bitové procesory Cortex-A57 a Cortex-A53, které jsou založeny na architektuře Armv8. Dle vlastních slov společnost očekává, že by se mohly první servery a mobilní zařízení využívající nové 64bitové procesory ARM objevit na trhu v roce 2014.

Nové 64bitové procesory mají zaručit vyšší výkon při stejné nebo dokonce nižší spotřebě elektrické energie, tvrdí Forsyth. A právě výkon a výdrž jsou dva kritické parametry, které determinují úspěch zařízení. 64bitové čipy budou moci pracovat s větším objemem paměti, přidají vylepšenou podporu virtualizace, opravy chyb, hardwarovou podporu šifrování a výkonnější operace v plovoucí řádové čárce.

 

zdroj: IDG News Service, ARM


Úvodní foto: © Anthony Sacco - Fotolia.com
Komentáře