Microsoft ve Windows 7 vychází vstříc konkurenci

Společnost Microsoft nabídla, že ve svém očekávaném operačním systému Windows 7 vyjde vstříc výrobcům konkurenčních internetových prohlížečů. Stalo se tak na popud Evropské komise, která v lednu vyjádřila obavu, že Microsoft bude přibalením Internet Exploreru ke svému operačnímu systému omezovat konkurenci a porušovat pravidla hospodářské soutěže.

Microsoft ve Windows 7 vychází vstříc konkurenci


Společnost z Redmondu Evropské komisi navrhuje, že do OS Windows 7 přidá funkci, která jeho uživatelům umožní snadnou instalaci konkurenčního webového prohlížeče a vypnutí Internet Exploreru. Možnost instalovat alternativní prohlížeče by přitom měli mít také výrobci a dodavatelé počítačů.

„Evropská komise vítá návrh společnosti Microsoft. Proto bude nyní zkoumat jeho případný praktický dopad, co do svobody volby koncových zákazníků," píše se v prohlášení Evropské komise.

EU již v minulosti zažila při s Microsoftem na téma porušování pravidel hospodářské soutěže. V květnu 2004 byl Microsoft přinucen zaplatit pokutu rekordních 497 milionů eur. Krom toho dostal zákaz prodávat v Evropě operační systém Windows s přehrávačem multimédií Windows Media Player. V praxi měl však tento zákaz pramalý dopad a většina prodejců dál vesele distribuovala původní „neořezané" Windows.

Další vývoj tohoto případu sledujte na stránkách Microsoftu ZDE.

Komentáře