Mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice zavede mobilní klinické asistenty od Intelu

Mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice zavede mobilní klinické asistenty od Intelu


Speciální přenosné počítače pro zdravotnický personál zavede mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice. Tablet s dotykovou obrazovkou a ergonomickým uchem pro přenášení a jednoduchou manipulaci při práci u pacientova lůžka váží 1,4 kilogramu. Zařízení je omyvatelné desinfekčním roztokem, má integrovanou čtečku čárových kódů, čipových karet a fotoaparát.

Lehkou hot swap baterii je možné vyměňovat za provozu, aniž by přitom hrozila ztráta dat nebo zdržení kvůli vypnutí a zapnutí. Do nemocniční počítačové sítě se tablet připojí bezdrátově prostřednictvím iIFi sítě, eventuálně je možné sdílet data s digitálními diagnostickými přístroji přes komunikační rozhraní bluetooth.

Je to vlastně plnohodnotný počítač vyvinutý společností Intel, který je ale speciálně navržen pro použití ve zdravotnictví,“ řekl ředitel nemocnice JUDr. Ladislav Řípa.

Mobilní klinický asistent MCA (Mobile Clinical Assistant) Klaudiánova nemocnice testuje ve spolupráci s firmou Intel jako první nemocnice ve střední a východní Evropě. Prvním pacientům začne sloužit na konci tohoto roku. Na MCA poběží běžný nemocniční informační systém, takže lékaři a sestry budou moci údaje a informace, které až dosud psali u pacientova lůžka na papír a poté přepisovali do stolních počítačů v kanceláři, zadat do systému hned při kontaktu s pacientem.

V nemocnicích, kde již k digitální integraci došlo, se podle Intelu podařilo ušetřit minimálně jednu čtvrtinu pracovní doby, kterou lékař či zdravotní sestra mohou namísto papírování věnovat pacientovi. K dalším přínosům má patřit snížení až úplné odstranění duplicit jak v indikovaných vyšetřeních, tak v podávaných lécích, zrychlení procesu příjmu pacienta a navýšení průchozí kapacity zdravotnického zařízení, které vede k vyšším příjmům zařízení, zvýšenému komfortu pacienta. Ošetřující personál má v každém okamžiku přesný přehled o volné lůžkové, personální i přístrojové kapacitě zařízení.

Klaudiánova nemocnice zavede mobilní klinické asistenty na všechna oddělení jako součást projektu digitální integrace nemocnice. V rámci tohoto projektu nemocnice elektronicky sleduje a eviduje zdravotnický materiál a léky – včetně jejich podávání. V krátké budoucnosti digitálně povede i kompletní lékařskou a ošetřovatelskou dokumentaci.


Foto: Intel

Komentáře