Mozilla představila dva telefony s OS Firefox

Mozilla představila dva mobily založené na „webocentrické“ platformě operačního systému Firefox. Smartphony nesou název Keon a Peak.

Mozilla představila dva telefony s OS Firefox


Oba telefony, které budou na trzích k dispozici v únoru, byly vyvinuty ve spolupráci se španělským operátorem Telefónica a společností Geeksphone, která má sídlo v Madridu.

Zatím nebyly oznámeny předběžné ceny, ovšem operační systém Firefox je nasazen jako nízkorozpočtová konkurence k Androidu. Podle Telefóniky dokáže Firefox nabídnout uživatelům mnohem lepší zážitek za ceny telefonů pohybujících se okolo 100 dolarů (dva tisíce korun).

Specifikace poskytnuté Mozillou taktéž napovídají něco o tom, že cenovky budou nízké. Keon je poháněn 1GHz procesorem, má 3,5palcový dotykový displej a 3megapixelový fotoaparát. Peak je o něco výkonnější – má dvoujádrový procesor běžící na frekvenci 1,2 GHz. Kromě toho disponuje 4,3palcovým displejem, 8megapixelovým fotoaparátem na zadní straně a 2megapixelovým na straně přední.

Oba modely mají 4GB integrované uživatelské paměti, které může být rozšířena pomocí MicroSD karty. Telefony se mohou připojit k internetu pomocí technologie HSPA nebo Wi-Fi ve standardu 802.11n, mají také GPS.

Operační systém Firefox je jedním z nových systémů pro chytré telefony, které silně spoléhají na webové technologie. Kromě platformy od Mozilly se do této skupiny řadí ještě BlackBerry 10 od RIM, Ubuntu od Canonical, Sailfish od startupové firmy Jolla, a také Tizen, který je zaštítěn společnostmi Samsung a Intel.

Myšlenka za Firefox OS je ta, že všechen software na telefonu, ke kterému přistupuje uživatel, bude webovou aplikací. Aplikace napsané v HTML5 budou například telefonu umožňovat i vibrace, samotné provádění hovorů i posílání SMS zpráv. Oznámila to společnost Mozilla na svém blogu.

Cílem Keonu a Peaku je ukázat vývojářům, jak snadné je vytvořit pro nový systém aplikaci založenou na HTML5. Podle zprávy na blogu Mozilly mohou tito vývojáři postavit aplikaci pro Firefox OS tak, že provedou pár malých změn k existující webové stránce.

Vývojáři jsou pro Mozillu klíčoví. Společnost totiž doufá, že se jí podaří povzbudit popularitu webových technologií. Podle Neila Mawstona, ředitele společnosti Strategy Analytics, je Firefox OS díky již zajištěné podpoře společností Telefónica a ZTE na dobré cestě k úspěchu.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: Mozilla
Komentáře