MasterCard Mobile - nová metoda mobilních plateb přichází do ČR

Společnost MasterCard Europe společně s partnery ČSOB, Era a Wincor Nixdorf, představuje na českém trhu novinku pro mobilní platby, službu MasterCard Mobile.

MasterCard Mobile - nová metoda mobilních plateb přichází do ČR


Tato platforma umožňuje placení mobilním telefonem na internetu, ale např. i pro dárcovské platby, jízdné, placení v kamenných obchodech atp. MasterCard Mobile se rozebíhá i v okolních zemích. Na českém trhu bude fungovat od konce roku 2012, nyní se testuje beta verze.

„MasterCard Mobile umožňuje držitelům běžných karet realizovat platby ze svých chytrých telefonů. Jedná se o mezinárodně standardizovanou metodu navrženou společností MasterCard. V České republice bude tento program realizován ve spolupráci se společnostmi Wincor Nixdorf jako poskytovatelem technologie a ČSOB jako acquirerem transakcí,“ uvedl Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku a dodal, že do budoucna bude systém fungovat i v dalších zemích, v tuto chvíli se rozbíhá např. v Maďarsku, Polsku a Rusku.

Technologie a bezpečnost

„Služba bude určena v první vlně pro majitele telefonů s platformami iPhone a Android. Platby prostřednictvím MasterCard Mobile je možné používat na podporovaných telefonech, a to bez nutnosti speciálního hardwarového vybavení (NFC, secure element) nebo speciálního software (SIM toolkit). Postačí pouze chytrý telefon a připojení k internetu, ať už mobilní nebo WiFi. Služba bude uvedena do provozu do konce roku 2012,“ uvedl Michal Prázný, Area Delivery Manager, Easter Europe, Wincor Nixdorf.

Bezpečnost služby je mimo jiné zajištěna heslem, které si uživatel zvolí, a dalšími bezpečnostními prvky:

•    kromě registrace na telefonu citlivé údaje o uživateli nebo kartě nikdy neopustí prostředí bezpečného certifikovaného centrálního systému

•    na celý systém je aplikován kompletní fraud monitoring (řízení rizik) standardní pro prostředí fyzických platebních karet

•    platba je prováděna z mobilního telefonu, což je další způsob ověření držitele karty; navíc ztrátu telefonu si majitel prakticky okamžitě uvědomí, a tudíž karty může včas zablokovat

Stažení a aktivace aplikace, registrace karty

Držitel karty stáhne aplikaci pro svůj chytrý telefon standardním způsobem od výrobce telefonu (App Store, Google Play). Aplikace provede uživatele procesem aktivace, během něhož je navázán zabezpečený komunikační kanál mezi telefonem a centrálním systémem a uživatelem vytvořen bezpečnostní kód mPin pro přístup k aplikaci. Do té si uživatel zaregistruje jednu nebo více karet, zpočátku MasterCard nebo Maestro, ale později systém umožní i další karty. Každou kartu si uživatel může pojmenovat nebo označit tak, aby si pro každý nákup zvolil tu, která mu vyhovuje.

Základní příklady použití...

•    Platby mobilním telefonem

Peněženku v chytrém telefonu lze použít napřímo, ale i v kombinaci s dalšími aplikacemi v telefonu, které umožňují pohodlnou, bezpečnou a rychlou platbu. Například v aplikaci jízdních řádů si zákazník vybere spoj a zaplatí prostřednictvím MasterCard Mobile jednoduchým zadáním mPINu. Jízdenku pak bude mít například v podobě QR kódu přímo v mobilu a nemusí nic tisknout.

•    Nakupování na internetu

MasterCard Mobile lze použít k platbě za nákup v internetových obchodech. Po standardním vytvoření nákupu na internetu zvolí uživatel metodu placení MasterCard Mobile. Nákup spáruje se svou peněženkou prostřednictvím vyfocení QR kódu nebo zadáním telefonního čísla. Poté dokončí platbu přímo na svém telefonu. Pro eShopy systém údajně nabídne zajímavé komerční podmínky a rychlou integraci do jejich webových stránek.

•    Drobným obchodníkům nahradí terminál

Podobně, jako při platbách mobilním telefonem, je možné použít peněženku i k přímé platbě u obchodníka. Obchodníkovi registrovanému do služby stačí zařízení s displejem (tablet, telefon, PC), na kterém při platbě ukáže QR kód zákazníkovi. Zákazník naskenováním kódu přenese platbu do svého telefonu, kde ji také dokončí. Obchodník dostane okamžitě po skončení platby informaci o výsledku transakce na své zařízení. „Tento postup je vhodný zejména pro malé obchodníky, pro které nemá provozování standardního platebního terminálu smysl. Obchodníkovi bude stačit telefon, PC nebo tablet, které poslouží jako klasický platební terminál. Tedy i lidé bez hotovosti budou moci nakoupit a zaplatit díky MasterCard Mobile,“ upřesnil Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku.

•    Darování a převody peněz

Dalším způsobem užití bude možnost zasílat příspěvky na dobročinné akce nafocením QR kódu z plakátu nebo obrazovky. Poplatková politika je v tomto případě pro dárce výhodnější než například u DMS.

Služba MasterCard Mobile bude spuštěna na konci roku 2012 s počáteční sadou integrovaných případů použití a připojených obchodníků. Všechny tři společnosti podílející se na službě budou společně rozšiřovat tuto sadu o další způsoby použití tak, aby se rozšířil počet míst, kde je možné tuto metodu platby využít, například:

•    Nákup jízdenek – ale i prezentování elektronických jízdních dokladů, takže odpadá nutnost jejich tisku
•    Vstupenky na kulturní a sportovní akce
•    Využití pro platby ve vozech taxi
•    Platby mezi sebou (peer to peer)
•    Parkovné
•    Katalogové nakupování přes QR kódy
•    Interaktivní nakupování (položky nebo podmínky se budou zobrazovat na mobilu, uživatel je bude ovlivňovat)
•    Platba faktur, složenek
•    Věrnostní programy
•    Slevové kupóny


Úvodní foto: © Frog 974 - Fotolia.com
Komentáře