Na český trh zavítal první virtuální operátor: Blesk mobil

Češi se konečně dočkají prvního oficiálního virtuálního operátora a s ním snad i snížení cen volání.

Na český trh zavítal první virtuální operátor: Blesk mobil


Virtuální mobilní operátor na území daného státu nevlastní žádné fyzické pokrytí (tj. nepatří mu žádné BTS vysílače ani jiná infrastruktura), ale na základě smlouvy s jedním z hlavních mobilních operátorů (tj. s T-Mobilem, Telefónicou O2 nebo Vodafonem) provozují svou vlastní síť s využitím infrastruktury svého „velkého bratra“.

Blesk mobil bude v našich luzích a hájích počínaje 7. listopadem prvním operátorem, který je provozován na základě oficiální smlouvy s „běžným“ operátorem, v tomto případě s Telefónicou O2. Aktuálně existuje v tzv. „šedé zóně“ množství virtuálních operátorů neoficiálních, kteří fungují na principu kolektivní smlouvy většího počtu zákazníků, čímž jsou těmto zákazníkům ze strany velkých poskytovatelů mobilních služeb nabízeny výhody v podobě levnějšího volání, zpráv či datových přenosů.

Blesk mobil operátorJestliže vám název Blesk mobil něco připomíná, pak vězte, že podobnost není čistě náhodná. Operátora bude provozovat vydavatelství Ringier (dceřiná společnost německého Axel Springeru, provozujícího ve své domovině virtuálního operátora Bild mobil (pod křídly Vodafonu). Ringier u nás vydává mimo jiné i deník Blesk, takže název jeho nového operátora je poměrně logický.

Nechme stranou fakt, že nový operátor je určen nenáročným uživatelům, ostatně stejně jako jeho jmenovec deník Blesk. Mimochodem, i z toho důvodu nenalezneme u Blesk mobilu nabídky tarifů, ale pouze předplacených služeb. Jisté je, že Ringier svým vstupem do telekomunikací pořádně zamíchá kartami tohoto trhu, což bude nakonec dobře nejen pro „nenáročné uživatele“, ale pro všechny, kteří používají telefon, což je drtivá většina populace.

Blesk mobil slibuje volání do všech sítí v České republice za 2,50 Kč za minutu, což dle jeho tvrzení není pouze cena zaváděcí, ale trvalá. SMS pak v režii Ringieru bude stát 1,50 Kč a MMS pět korun. Poměrně dostupné jsou i datové služby – za 20,- Kč na den si můžete předplatit limit 100 MB dat, případně zaplatit stovku na celý měsíc, v tom případě ale limit nestoupá.


Úvodní foto: © Andres Rodriguez - Fotolia.com
Komentáře