Na Facebooku řádí trojský kůň, který z počítače smaže antivirus

V současnosti se na Facebook chatu šíří odkazy na stránky napodobující videoportál YouTube.

Na Facebooku řádí trojský kůň, který z počítače smaže antivirus


Z falešného webu si uživatel může stáhnout nebezpečného trojského koně, který maže antivirus na jeho počítači. Společnost ESET zaznamenala zvýšený výskyt této hrozby i na počítačích českých uživatelů. Útočníci se podobně jako v minulosti na Facebook chatu vydávají za přátele. Daného uživatele nalákají na odkaz s vtipným videem.

„Českého uživatele by měl varovat již fakt, že s ním jeho český kamarád zničehonic komunikuje anglicky,“ tvrdí Róbert Lipovský, malwarový analytik společnosti ESET.

Ke zhlédnutí videa si uživatel nejprve musí stáhnout přehrávač Flash. Ve skutečnosti se jedná o zamaskovaného trojského koně, který po stažení smaže legitimní antivirus a místo něj na počítač nainstaluje falešný antivirový program. Ten vypadá podobně jako původní program a může tak uživatele zmást.

Dle statistických dat ThreatSense.Net se hrozba nejčastěji šíří na Ukrajině (39% podíl), Česko je ve výskytu této hrozby mezi ostatními zeměmi na šesté pozici. Podobně agresivně se trojský kůň šíří i na Slovensku, které je na páté příčce.

Komentáře