Nakupujeme PC a notebooky - 2

Při nákupu PC a notebooků do podnikového prostředí již nehrají hlavní roli megahertzy, megabajty a výkon grafické karty, ale spíše možnosti jako vzdálená správa, monitoring či spolehlivost. Ke slovu se také dostává pověst a spolehlivost dodavatele a to, zda mít jediného pro PC, notebooky i PC servery, nebo zda si vybírat dle potřeby.

Nakupujeme PC a notebooky


Nákupy a ceny

V dnešní době podle Solaře ustupuje do pozadí cena pořizovaného hardwaru a do popředí se dostávají především věci, jako je jednoduchost údržby, spolehlivost, záruční podmínky a servis: „Jednou z klíčových položek, a to především u notebooků, je nabízená možnost zabezpečení dat a s tím spojená správa a jednoduchost pro uživatele.“

Podle našich zkušeností ryze české podniky zatím více kladou důraz na pořizovací cenu techniky. Zahraniční firmy a firmy se zahraničním kapitálem či zahraničními vlastníky pak kladou obecně větší důraz na celkovou hodnotu ve vztahu k pořizovací ceně,“ všímá si Solař.

Velcí zákazníci by se měli určitě vyvarovat firem nabízející až podezřele levná zařízení bez široké technické a servisní podpory,“ radí Němec.

Více se podle Solaře investuje nikoliv v jednotlivých segmentech podnikání jako spíše v jednotlivých segmentech použití ve firmě: „Výrazně vyšší nároky jsou u mobilních uživatelů a uživatelů zabývajících se prodejem zboží a služeb. Naopak nižší požadavky, a tedy i investice, jsou v oblasti vybavení back-end systémů.“

Cena by podle jeho tvrzení nikdy neměla být hlavním kritériem výběru: „Nejsme ani příliš příznivci repasované techniky, kde náklady spojené s provozem již použité techniky mohou být velmi vysoké.

Mnoho zákazníků se u serverů a PC serverů podle Šmída soustředí pouze na přímé pořizovací náklady spojené s nákupem serverů: „Již méně často jsou brány v potaz další parametry jako například licenční politika dodavatele softwaru. Může se tak stát při použití více levných serverů, že v konečném součtu zákazník zaplatí daleko více za licence počítané podle počtu procesorů nebo instalací v celé farmě takových serverů, než kdyby si koupil jeden na první pohled dražší a výkonnější server.

Servery kontra PC servery

Rozdíl mezi PC servery a klasickými servery je podle Jana Šmída ze společnosti Bull hlavně v použitých technologiích, které jsou v případě klasických serverů navrhované pro nepřetržitou zátěž a provoz: „Klasický server také většinou obsahuje důležité komponenty redundantně, aby v případě diagnostikování výpadku jedné z nich mohla druhá převzít zátěž a primární mohla být za běhu serveru odpojena a vyměněna.“ Dalším aspektem je podle tvrzení Šmída výkon použitých součástí, které jsou připravené obsluhovat­ stovky až tisíce různých uživatelů najednou.

Vždy je dobré vědět, že například integrovaný RAID řadič použitý v PC serveru nebude nikdy tak výkonný jako dedikovaný řadič v serveru s vlastní cache,“ varuje Šmíd.
Nevýhodou klasického serveru je podle Šmída samozřejmě vyšší pořizovací cena, která je ale vyvážena větší spolehlivostí vyplývající z použitých technologií a také většinou větší škálovatelností výkonu. „Celkové náklady pak mohou být i výrazně nižší než u PC serveru. Škoda vzniklá tím, že se uživatelé nedostanou den na sdílený síťový disk, nemohou používat e-mail, tisknout, účtovat, naskladňovat zboží nebo expedovat svým zákazníkům může daleko převyšovat pořizovací náklady klasického serveru,“ zakončuje Šmíd.

Foto: Lenovo
Komentáře