Nákupy a ceny
V dnešní době podle Solaře ustupuje do pozadí cena pořizovaného hardwaru a do popředí se dostávají především věci, jako je jednoduchost údržby, spolehlivost, záruční podmínky a servis: „Jednou z klíčových položek, a to především u notebooků, je nabízená možnost zabezpečení dat a s tím spojená správa a jednoduchost pro uživatele.“
„Podle našich zkušeností ryze české podniky zatím více kladou důraz na pořizovací cenu techniky. Zahraniční firmy a firmy se zahraničním kapitálem či zahraničními vlastníky pak kladou obecně větší důraz na celkovou hodnotu ve vztahu k pořizovací ceně,“ všímá si Solař.
„Velcí zákazníci by se měli určitě vyvarovat firem nabízející až podezřele levná zařízení bez široké technické a servisní podpory,“ radí Němec.
Více se podle Solaře investuje nikoliv v jednotlivých segmentech podnikání jako spíše v jednotlivých segmentech použití ve firmě: „Výrazně vyšší nároky jsou u mobilních uživatelů a uživatelů zabývajících se prodejem zboží a služeb. Naopak nižší požadavky, a tedy i investice, jsou v oblasti vybavení back-end systémů.“
Cena by podle jeho tvrzení nikdy neměla být hlavním kritériem výběru: „Nejsme ani příliš příznivci repasované techniky, kde náklady spojené s provozem již použité techniky mohou být velmi vysoké.“
Mnoho zákazníků se u serverů a PC serverů podle Šmída soustředí pouze na přímé pořizovací náklady spojené s nákupem serverů: „Již méně často jsou brány v potaz další parametry jako například licenční politika dodavatele softwaru. Může se tak stát při použití více levných serverů, že v konečném součtu zákazník zaplatí daleko více za licence počítané podle počtu procesorů nebo instalací v celé farmě takových serverů, než kdyby si koupil jeden na první pohled dražší a výkonnější server.“
Servery kontra PC servery
Rozdíl mezi PC servery a klasickými servery je podle Jana Šmída ze společnosti Bull hlavně v použitých technologiích, které jsou v případě klasických serverů navrhované pro nepřetržitou zátěž a provoz: „Klasický server také většinou obsahuje důležité komponenty redundantně, aby v případě diagnostikování výpadku jedné z nich mohla druhá převzít zátěž a primární mohla být za běhu serveru odpojena a vyměněna.“ Dalším aspektem je podle tvrzení Šmída výkon použitých součástí, které jsou připravené obsluhovat stovky až tisíce různých uživatelů najednou.
„Vždy je dobré vědět, že například integrovaný RAID řadič použitý v PC serveru nebude nikdy tak výkonný jako dedikovaný řadič v serveru s vlastní cache,“ varuje Šmíd.
Nevýhodou klasického serveru je podle Šmída samozřejmě vyšší pořizovací cena, která je ale vyvážena větší spolehlivostí vyplývající z použitých technologií a také většinou větší škálovatelností výkonu. „Celkové náklady pak mohou být i výrazně nižší než u PC serveru. Škoda vzniklá tím, že se uživatelé nedostanou den na sdílený síťový disk, nemohou používat e-mail, tisknout, účtovat, naskladňovat zboží nebo expedovat svým zákazníkům může daleko převyšovat pořizovací náklady klasického serveru,“ zakončuje Šmíd.
Foto: Lenovo
Nakupujeme PC a notebooky - 2
Při nákupu PC a notebooků do podnikového prostředí již nehrají hlavní roli megahertzy, megabajty a výkon grafické karty, ale spíše možnosti jako vzdálená správa, monitoring či spolehlivost. Ke slovu se také dostává pověst a spolehlivost dodavatele a to, zda mít jediného pro PC, notebooky i PC servery, nebo zda si vybírat dle potřeby.
autor Kamil Pittner | Aktuality |
Aktuality
M2C kupuje většinový podíl divize facility managementu společnosti CPI Property Group
PF 2021
Nová generace chatbotů automatizuje komunikaci se zákazníky v call centrech
Hackeři nikdy nespí, nechte se proškolit [webinář]
Objevte slabiny svého IT prostředí dřív než hackeři

Komentáře