Nanotechnologie pronikají i do displejů

Uhlíkové nanotrubičky napojené na kousek skla patří mezi tajné ingredience prototypu displeje, jenž podporuje zobrazování ve vysokém rozlišení a který vyvíjí společnost Motorola.

Nanotechnologie pronikají i do displejů


Uhlíkové nanotrubičky napojené na kousek skla patří mezi tajné ingredience prototypu displeje, jenž podporuje zobrazování ve vysokém rozlišení a který vyvíjí společnost Motorola. Podle jejích představitelů se uživatelé mohou těšit na kombinaci velikosti monitorů LCD a kvality jasu zobrazení srovnatelného se staršími typy obrazovek.
Prototyp zobrazovače Nano Emissive Display (NED), který firma Motorola veřejnosti představila, má velikost úhlopříčky pět palců (12,7 cm). Nanotrubičky, které jsou umístěny na skle, mají průměr pouhý jeden nanometr a jsou dlouhé přibližně jeden mikrometr.
První zmínky o nové technologii se objevily již přede dvěma roky. Cílem bylo umožnit výrobu velmi kvalitních displejů, které nebudou vycházet z metod vědci obecně preferovanými, tedy lepení nanotrubiček. Tento způsob totiž podle přináší řadu nedokonalostí, které výrobcům znemožňují zcela přesné nastavení trubiček.
Současné zobrazovače s vysokým rozlišením, které jsou postaveny na klasické katodové technologii (CRT), jsou totiž výrobně velmi náročné, a ty, které využívají LCD, jsou naopak velmi drahé (u těch je navíc využití problematické při relativně velkém venkovním osvětlení a také při sledování ze strany).
Displeje, které budou vyrobeny metodou vyvinutou firmou Motorola, by mohly mít úhlopříčku až 40 palců, přičemž výrobní cena takto velkého zařízení by prý podle analytické firmy DisplaySearch neměla přesáhnout 400 dolarů.
Nové displeje budou mít stejnou tloušťku jako LCD a sledování jejich obrazu ve ztížených podmínkách bude výrazně lepší (bude se údajně velmi přibližovat charakteristikám spojeným s monitory CRT). Zmiňovaný prototyp by měl při plné velikosti 42 palců a tloušťce 3,3 mm rozlišení 1 280 x 720 bodů, což je minimum pro skutečné televize typu HDTV. Představitelé Motoroly doufají, že se jim podaří vyvinout displej, jehož rozlišení bude dokonce 1 920 x 1 080 pixelů.
V současnosti Motorola jedná s dalšími výrobci o využití svého vynálezu. I když zatím žádnou smlouvu neuzavřela, je údajně optimistická.

Komentáře