Intel Xeon Phi – strašák na GPU

Intel zveřejnil technické detaily týkající se prvního komerčně dostupného produktu z rodiny Intel Xeon Phi – koprocesoru označovaného jako Knights Corner.

Intel Xeon Phi – strašák na GPU


Vedle výkonu pro vysoce paralelní aplikace nabízí koprocesor Intel Xeon Phi výhodu v podobě důvěrně známých programovacích modelů, technik a vývojových nástrojů dostupných s architekturou Intel. Díky lepšímu využití CPU kódu nemusí softwarové společnosti a IT oddělení znovu školit vývojáře v oblasti vlastních programovacích modelů spojených s urychlovači.

Vedle kompatibility se všemi programovacími modely x86 bude koprocesor Intel Xeon Phi viditelný všem aplikacím jako vysoce paralelní, separátní výpočetní nod optimalizovaný pro HPC, který spouští svůj operační systém na linuxovském základu bez ohledu na hostitelský operační systém. Tato funkce podle tiskového vyjádření Intelu umožňuje podstatně vyšší flexibilitu při implementaci klastrových řešení, která nejsou u alternativních řešení postavených na GPU k dispozici.

Koprocesor Intel Xeon Phi – dostupný v provedení PCIe – je vyráběn technologií 22nm 3-D tri-gate, obsahuje přes 50 jader a disponuje pamětí o velikosti minimálně 8 GB v GDDR5. Rovněž je vybaven podporou 512b SIMD, jež dále zvyšuje výkon, neboť umožňuje zpracovat různé datové prvky jednou instrukcí. V loňském roce Intel živě představil koprocesor Knights Corner, jenž nabízel výkon vyšší než 1 Teraflop (1 trilion flopů) za sekundu. Na ISC 2012 pak společnost Intel představila stejně účinný výkon více než 1 teraflop na nod, nicméně tentokrát byl výkon měřen standardním testem Linpack (Rmax). Pro srovnání: v roce 1997 bylo zapotřebí k prolomení hranice 1 Teraflopu 9000 procesorů Intel Pentium, jimiž byl osazen superpočítač ASCII RED.


Úvodní foto: © Argus - Fotolia.com
Komentáře