Nejvýkonnější superpočítač na světě pohání šestijádrový procesor AMD Opteron

Podle pololetního seznamu nejvýkonnějších počítačových systémů vydaného organizací TOP500 je systém s krycím označením „Jaguar“, založený na šestijádrovém procesoru AMD Opteron, nejvýkonnějším superpočítačem na světě.

Nejvýkonnější superpočítač na světě pohání šestijádrový procesor AMD Opteron


Systém Cray XT5 byl nedávno v Oak Ridge National Laboratory (ORNL) upgradován ze čtyř- na šestijádrové procesory AMD Opteron a dosáhl hypotetického nejvyššího výkonu 2,3 petaflops/s a výkonu 1,75 petaflops/s v benchmarku Linpack.

 

  • AMD se udržuje na přední pozici v oblasti superpočítačů díky tomu, že 4 z 5 nejlepších systémů běží na jejích procesorech, včetně dalšího nedávno upgradovaného systému Cray XT5 „Kraken.“

 

  • Na produktech AMD běží také systém č. 5 „Tianhe-1“ v Číně, nejrychlejší a jeden z prvních systému první světové třídy s implementací systémové architektury, založené na technologii ATI Stream, který dosáhl výkonu 563,1 teraflops/s při 5 120 grafických procesorů ATI založených na architektuře RV770 a bývalý systém č. 1 „Roadrunner“ založený na duální architektuře CPU obsahující procesor AMD Opteron.

 

  • V prvním kvartálu 2010 AMD plánuje přinést HPC zákazníkům první 8- a 12- jádrové procesory x86 na světě; procesor řady AMD Opteron 6100 (krycí označení „Magny-Cours“), který je navržen tak, aby přinesl až stoprocentní zvýšení operační hustoty a schopnosti multi-threadingu ve srovnání s jeho šestijádrovým předchůdcem. To vše díky 4 kanálům paměti DDR-3 a nové správě spotřeby energie a možnostem virtualizace.

 

  • Kromě toho AMD plánuje v roce 2011 ve stejné infrastruktuře ještě další přelomový postup díky kompletně nové architektuře „Bulldozer“, obsahující jádro s podporou modulování, který by měl dramaticky zvýšit souběžnost, simultánní příkazy a multi-threadingovou kapacitu až 16 dedikovaných jader a obecně významně vylepšit výkon HPC systémů.
Komentáře