Německá konjunktura oživí českou ekonomiku

Začátek letošního roku byl celosvětově poznamenán negativní náladou na poli ekonomiky. Stejně špatné byly i prognózy dalšího vývoje hospodářství.

Německá konjunktura oživí českou ekonomiku


Oproti krizi v roce 1929 se svět však poučil a během necelého roku se díky řadě protikrizových opatření dopracoval ke zlepšení situace a optimističtějším vyhlídkám. Nálada se zlepšila především v Německu, což je velmi dobrá zpráva i pro ČR.

Zlepšení vývoje německého hospodářství dokládá i podzimní průzkum konjunktury Německého sněmu obchodních a průmyslových komor (DIHK) mezi více než 20 000 podniky. „Německá ekonomika zvládla obrat podstatně dříve, než mnozí čekali. Bylo to zřejmé už ve druhém čtvrtletí, kdy jsme zaznamenali mírný nárůst hrubého domácího produktu. Ve třetím čtvrtletí byl nárůst ještě dynamičtější. Také co se očekávání jednotlivých podniků ohledně vývoje ekonomické situace týče, je poměr mezi optimisty a pesimisty opět vyrovnán. Díky tomu můžeme v příštím roce očekávat příznivý vývoj,“ říká hlavní ekonom DIHK Volker Treier.

V Německu je možné sledovat postupný vzestup všech hospodářských odvětví. Ze zvýšení dynamiky hospodářství nejdůležitějšího obchodního partnera České republiky bude profitovat i exportně orientovaná česká ekonomika. Aby však naše země udržela krok s konkurencí, měla by se zaměřit zejména na aktuální celosvětová témata jako energetická efektivita, ekologické technologie a zdravotnická technika.

Dobré zprávy přicházející z Německa se projevují i na českém trhu. Očekávání německých firem v ČR ohledně dalšího ekonomického vývoje jsou mnohem optimističtější, jak dokazuje nedávno zveřejněný průzkum Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK). „Krizový rok 2009 byl a je pro mnoho podniků velmi těžký. V některých oblastech došlo k velkému propadu. Vypadá to ale, že jsme prošli nejnižším bodem krize a od nynějška – i když velmi pomalu – jdeme opět vzhůru. Abychom rychleji dosáhli úrovně let 2007 nebo 2008, měli bychom se více zaměřit na obory budoucnosti jako inovace nebo energetická efektivita. Také budeme doufat, že v roce 2010 nebudou výkyvy směnného kurzu koruny nijak výrazné, aby zbytečně nezhoršovaly podmínky obchodování v České republice pro zahraniční investory,“ komentuje situaci výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Komentáře