Nenaleťte nejnovějšímu facebookovému hoaxu

Nejnovější falešná zpráva kolující Facebookem tvrdí, že musíte zkopírovat a vložit aktualizaci svého stavu pro ochranu autorských práv svých obrázků a videí.

Nenaleťte nejnovějšímu facebookovému hoaxu


Ne, opravdu nemůžete copyright vašich facebookových fotografií a videí, které jste na stránky nahráli, potvrdit aktualizací statusu. Nicméně existuje hodně lidí, kteří si to myslí, a publikují virální aktualizaci, která nyní koluje Facebookem.

Zpráva začíná takto: „V reakci na nová pravidla Facebooku tímto potvrzuji, že můj copyright je připojen ke všem mým osobním detailům, ilustracím, komiksům, malbám, fotografiím a videím, atd. (což pramení z Bernerské smlouvy). Pro komerční využití výše uvedeného je vždy nutný můj písemný souhlas!“

Zpráva, stejně jako mnohé minulé hoaxy, se odkazuje na „Bernerskou smlouvu“ (což je špatně napsaná smlouva z Berne, mezinárodní dohoda o copyrightu z roku 1986), a využívá i další vybraný právnický žargon, asi aby zněla věrohodně.

Snopes.com, web, který rozptyluje mylné informace a internetové fámy, se zaměřil i na nejnovější facebookový řetězový dopis:

Uživatelé Facebooku nemohou zpětně negovat žádné z podmínek soukromí nebo copyrightu, s nimiž souhlasili ve chvíli, kdy se registrovali ke svým facebookovým účtům. Stejně tak nemohou jednostranně změnit či odporovat jakýmkoliv novým podmínkám soukromí nebo copyrightu prostým umístěním zcela opačného právního oznámení na svoje facebookové zdi.
Navíc fakt, že je Facebook nyní veřejně obchodovanou společností (společností, která vydala akcie, které jsou nyní obchodovány na otevřeném trhu) […] nemá nic společného s ochranou autorských práv nebo právem na soukromí.“

Ve vyjádření Facebooku ohledně tohoto hoaxu stojí: „Je chybný, kdokoliv používající Facebook vlastní a ovládá obsah a informace, které vyvěšují, jak je uvedeno v našich podmínkách. Ovládají to, jak budou tento obsah či tyto informace sdíleny. To je naše politika, a vždy byla.“

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: facebook.com
Komentáře