Notebooky asi letos porazí stolní počítače

Notebooky asi letos porazí stolní počítače


Český trh s počítači pokračoval podle IDC v roce 2006 dynamickým dvouciferným růstem. Již tradičně silná poptávka po přenosných počítačích se i v minulém roce velkou mírou podílela na celkovém 25% růstu trhu na 775 tisíc prodaných počítačů. Celková hodnota prodaných počítačů vloni dosáhla 848 milonů dolarů a výrazná obliba notebooků a jejich vzrůstající podíl na trhu se promítl i v celkovém 26% meziročním růstu celkové hodnoty prodaných PC.

Ačkoliv stolní počítače doposud drží největší podíl na trhu s PC, zákazníci při nákupu stále více upřednosňují notebooky. Již v minulém roce segment přenosných počítačů představoval 47 % trhu. Tento trend bude pokračovat i v následujících letech a IDC očekává, že již v roce 2007 přesáhnou prodeje přenosných počítačů 50% hranici. Zvýšený zájem zaznamenal také segment x86 serverů (3 % trhu), který v porovnání s rokem 2005 vzrostl o 25 %.

Český trh s počítači v roce 2006 zaznamenal další posun zákazníků ke značkovým PC. „Zcela neoddiskutovatelná je u zákazníků přenosných počítačů orientace na značku, ale také v oblasti stolních počítačů získávají mezinárodní společnosti rostoucí podíl,“ uvádí Jiří Helebrand, analytik společnosti IDC CEMA. „I přesto se silným domácím hráčům v roce 2006 dařilo a domácí společnosti jako AT Computers, BGS Levi, T.S. Bohemia a Abacus společně zaznamenaly meziroční nárůst celkových prodejů o 7 %.“ Více než 75 % koupených počítačů mířilo do segmentu malých a středních firem a do domácností. Nejmenší růst v počtu koupených PC zaznamenal segment velkých firem, který je poměrně saturován, a v současné době zde dochází pouze k menším obnovám stávajícího počítačového vybavení.

Obsazení vedoucích trojice na českém trhu s počítači zůstalo nezměněno. Prvenství si udržel Acer, těsně následován HP. Třetí v pořadí skončil Dell. Nováčkem v první pětce se stala společnost Asus, která dodává pouze přenosné počítače a silný zájem o její produkty ji vynesl na čtvrté místo. První pětici výrobců uzavírá Fujitsu Siemens. Těchto pět společností dohromady dodalo 62 % počítačů prodaných v roce 2006.


Podíl jednotlivých typů PC na českém trhu v roce 2006
Zdroj: IDCNotebook Acer Ferari 1000. Společnost Acer si v roce 2006 udržela pozici největšího dodavatele osobních počítačů v ČR.
Foto: Acer

Komentáře