Nový video standard H.265 má snížit zatížení sítě na polovinu

Nový standard, známý také jako HEVC, umí HD video s poloviční přenosovou rychlostí současného standardu H.264.

Nový video standard H.265 má snížit zatížení sítě na polovinu


Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) schválila nástupce standardu kódování videa H.264, čímž otevřela dveře přenosu videa budoucnosti – požadovaný objem dat se pro stejné rozlišení sníží na polovinu současného objemu.

Standard H.265 má za cíl pomoci bezproblémovému stahování a streamingu videa na smartphonech, tabletech, televizích a dalších zařízeních a přizpůsobení video zdrojů očekávanému zvyšování rozlišení displejů těchto zařízení. Standard by měl pomoci snížit zátěž na kabelové i bezdrátové sítě, na nichž v dnešní době tvoří video podstatnou část přenesených dat. Očekává se, že výrobci a poskytovatelé služeb začnou tento nový standard zavádět postupně, až už omezení dnes dostupných technologií nebudou stačit nabízeným produktům a službám.

Současná specifikace, známá také jako MPEG-4, je podle informací ITU nejpoužívanějším standardem komprese videa na světě. Jedná se o kódovací a dekódovací systém pro více než 80 procent všeho videa na webu. Tento standard je aktuálně používán pro přenos HD videa v TV vysílání, kabelové televizi, satelitním přenosu i internetové televizi. H.264 je používán také v mobilních telefonech, při videokonferencích, na digitálních úložištích i na Blu-ray discích.

V pátek udělila skupina ITU první z řady povolení novému standardu H.265, neformálně známému jako HEVC (vysoce efektivní video kódování). V současné době pokračuje práce na rozšířeních standardu, která mohou nakonec zahrnovat kódování 3D videa. Společnosti jako Broadcom, Ericsson a Mitsubishi již podle ITU ukázaly své vlastní implementace nového standardu.

Loni v srpnu Ericsson představil zařízení, které označil za „první video enkodér Live TV kompatibilní s H.265“. Výrobce předpovídá, že jeho produkt, zvaný SVP 5500 HEVC, bude prvním, který bude používán pro přenos televizního vysílání prostřednictvím mobilních sítí.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © Thomas Pajot - Fotolia.com
Komentáře