O2: Bezkontaktní mobilní platby NFC v pilotním provozu, ostré nasazení v roce 2012

Společnosti Telefónica O2, Komerční banka, Citibank Europe, Globus ČR a VISA Europe společně odstartují již v polovině letošního roku pilotní projekt bezkontaktních mobilních plateb.

O2: Bezkontaktní mobilní platby NFC v pilotním provozu, ostré nasazení v roce 2012


Společnosti Telefónica O2, Komerční banka, Citibank Europe, Globus ČR a VISA Europe společně odstartují již v polovině letošního roku pilotní projekt bezkontaktních mobilních plateb. Nová technologie podle nich přenese platební funkce z klasické platební karty na SIM kartu mobilního telefonu.

Cílem šestiměsíčního projektu je získat poznatky z reálného využívání bezkontaktních mobilních plateb a připravit se na komerční spuštění této služby. Do ověřovacího provozu se zapojí po dvou stovkách klientů společností Telefónica O2, Komerční banky a Citibank. Terminály pro akceptaci bezkontaktních plateb mobilním telefonem budou vybaveny vybrané pokladny ve čtyřech hypermarketech Globus v Praze a Plzni. Platební aplikaci, která bude nahrána na SIM karty mobilních telefonů výhradně v síti O2, poskytne karetní asociace VISA Europe.

Aplikace elektronické peněženky O2 Wallet vyvinutá společností Telefónica rozšíří použití mobilních telefonů i v dalších oblastech běžného života. Obsah dnešní klasické peněženky (např. platební, dopravní i věrností karty, slevové kupony apod.) tak budou moci mít uživatelé na SIM kartě svého mobilního telefonu. Používání elektronické peněženky v mobilu je velmi jednoduché a pohodlné. Další výhodou je potvrzení platebních transakcí v reálném čase.

V rámci pilotního projektu budou použity mobilní telefony Samsung Star 5230 NFC s předinstalovanou mobilní aplikací O2 Wallet, která bude obsahovat platební kartu VISA pro platby v Globusu a Plzeňskou dopravní kartu pro platby v městské hromadné dopravě v Plzni.

Potenciál pro rozšíření bezkontaktních mobilních plateb v České republice je podle vyjádření O2 vysoký. "Ke konci loňského roku vydaly tuzemské banky takřka 9,3 milionů platebních karet, kterými zaplatili jejich držitelé u obchodníků nákupy za více než 203 miliard korun. Bezkontaktní mobilní platby jsou pro Komerční banku perspektivní proto, že jsou jednou z cest, jak klientům zpříjemnit bezhotovostní placení a tím nadále objemy plateb kartami zvyšovat," uvedl Sirus Zafar, ředitel Platebních karet Komerční banky.

"Mobilní platby jsou založené na bezkontaktní technologii NFC (Near Field Communication) a implementaci bezkontaktní antény, která je výrobcem zabudována přímo v mobilním telefonu nebo SIM kartě. Transakce probíhá přiblížením mobilního telefonu k terminálu, čímž je zaručena bezpečnost při uskutečňování transakce," říká Marcel Gajdoš, manažer asociace Visa Europe pro bezkontaktní a mobilní projekty pro Českou republiku a Slovensko.

V praxi klient obsluze pokladny oznámí, že bude platit kartou v mobilním telefonu. Ten následně přiloží ke čtecímu zařízení u pokladny a vyčká na potvrzovací tón signalizující úspěšné provedení finanční transakce. "Přesáhne-li částka nákupu 500 Kč, vyzve aplikace klienta k zadání PassCode na mobilním telefonu, jehož pomocí platbu autorizuje. PassCode je uložen v zabezpečeném prostoru SIM karty mobilního telefonu a nahrazuje v tomto případě klasický PIN kód, který zadává klient u transakcí běžnou platební kartou," uvedl Stanislav Novotný, produktový manažer kreditních karet Citibank.

Během šesti měsíců ověřovacího provozu uskuteční více než 400 zákazníků na 50 vybraných pokladnách hypermarketů GLOBUS řádově několik tisíc transakcí. Do standardní nabídky by se podle očekávání měly dostat platební karty nahrané na O2 SIM kartu již v roce 2012.

Komentáře