Odborníci nevěří ukončení podpory Windows XP

Na duben roku 2014 nachystal Microsoft konec podpory systému Windows XP, a to i přesto, že je tento systém stále hojně používaný. Někteří odborníci toto tvrzení ze strany Microsoftu zpochybňují a tvrdí, že se podpora systému ze strany Microsoftu zachová.

Odborníci nevěří ukončení podpory Windows XP


Podle redmondského kolosu sice uživatelé nemusí mít strach, že by jim napřesrok přestaly ze dne na den fungovat počítače, nicméně konec podpory by znamenal mimo jiné i konec bezpečnostních aktualizací, čehož samozřejmě začnou využívat útočníci, kteří se zaměří na „nezáplatovaná“ místa systému.

Microsoftu ukončí podporu systému po 12 letech a pěti měsících, běžná délka podpory u operačního systému trvá pouhých deset let. Nejdéle podporovaným systémem ze strany Microsoftu byl dosud Windows NT s 11 lety a pěti měsíci.

Ukončení podpory systému však zpochybňují mnozí odborníci, mezi jinými i analytik Michael Cherry z Direction on Microsoft, který si myslí, že si vzhledem k milionům dosavadních uživatelů nemůže společnost ukončení podpory dovolit. Systémová chyba Windows XP by totiž mohla potenciálně ohrozit i jiné uživatele internetu než jen majitele počítačů s „ikspéčky“.

Jason Miller z Vmware sdílí podobný názor a dodává, že by se XP mohly stát po ukončení podpory obřím semeništěm virů. Na druhou stranu si někteří odborníci myslí, že by Microsoft dalším odkladem zrušení podpory ztratil na věrohodnosti.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: Microsoft
Komentáře