Operační systém MeeGo bude mít nástupce

Finská společnost Jolla přichází s nástupcem operačního systému MeeGo, který Nokia zavrhla.

Operační systém MeeGo bude mít nástupce


Firmu Jolla (ve finštině loďka) založili loni právě bývalí zaměstnanci Nokie v čele s Marcem Dillonem, který pro společnost pracoval 11 let. Tito zaměstnanci by rádi pokračovali v přerušené práci na operačním systému MeeGo, jemuž vymysleli název SailFish. Ačkoliv by se mohlo zdát, že prorazit na vysoce konkurenčním trhu s chytrými telefony s novou platformou nebude jednoduché, společnost Jolla je přesvědčena, že to udělat lze.

Vývoj MeeGo byl oficiálně přerušen v únoru 2011, kdy Nokia dala přednost raději operačnímu systému Windows Phone od Microsoftu. Výrobce tehdy i přes zrušení projektu realizoval vydání telefonu N9, pro který se s MeeGo počítalo.

Jolla ukázala uživatelská rozhraní nového systému tuto středu na start-upové konferenci Slush v Helsinkách. K dispozici je také video umístěné na serveru YouTube. V něm jsou vidět velké ikony, s kterými uživatelé pracují přímo na domovské obrazovce, podobně jako v případě dlaždicového konceptu Windows Phone 8. „Uživatelé budou moci ukončit hovor nebo přerušit přehrávání písně i mimo rozhraní příslušných aplikací,“ prozradili zástupci Jolly.

Společnost zatím neinformovala o žádných telefonech, na kterých by se SailFish měl objevit. První produkty lze však prý očekávat během příštího roku. Přímo na konferenci Jolla demonstrovala funkčnost SailFishe na Nokii N9. Systém může být upraven také pro tablety, televize nebo palubní systémy v automobilech.

SDK pro SailFish, které bylo rovněž představeno na konferenci, je založeno na (Nokií taktéž zavrhnutém) vývojovém prostředí Qt Creator. Toto vývojové prostředí bude brzy k dispozici pro Windows, Linux i OS X, vývojáři pak systém zpřístupnili i aplikacím, jež byly původně určeny pro Android.


Úvodní foto: © Sashkin - Fotolia.com
Komentáře