Operátor O2 spouští rychlou síť LTE a nové datové tarify. Sice drahé, ale zato s nízkým FUP

Telekomunikační operátor O2 se včera pochlubil českým prvenstvím ve spuštění nové mobilní technologie LTE. Pokryta je část Prahy se zhruba 10 000 obyvateli.

Operátor O2 spouští rychlou síť LTE a nové datové tarify. Sice drahé, ale zato s nízkým FUP


Telekomunikační operátor Telefónica O2  v úterý uvedl do ostrého provozu vysokorychlostní mobilní síť LTE (Long Term Evolution), díky čemuž se alespoň papírově staví před konkurenci předhánějící se v neustálém zrychlování mobilního internetu. Pro prvotní spuštění reálného provozu si operátor zvolil obec Jesenice a její blízké okolí, čímž dle svých slov zajistil pokrytí pro 10 000 místních obyvatel. Signál LTE lze zachytit rovněž v části pražského obchodního centra Chodov, kde O2 provozuje svou největší prodejnu O2 Experience Center.

"Zákazníkům nabídneme reálnou uživatelskou rychlost stahování dat až 60 Mbps a odesílání dat až 25 Mbps, to vše s odezvou sítě kolem 20 ms. Nejde o žádné laboratorní podmínky, ale reálné rychlosti, které jsme v této oblasti naměřili," uvedl Martin Škop, ředitel pro technologie a plánování sítí společnosti Telefónica Czech Republic.

Při příležitosti spuštění rychlé mobilní sítě si společnost O2 pro zákazníky připravila novou nabídku datových tarifů. Nečekejte však žádnou hitparádu, ceny ve skutečnosti nepoklesly a oproti zahraničí držíme v České republice stále rekordy. Zamáčknout slzu musíme také při pohlédnutí na měsíční FUP limity, které při maximální rychlosti, již síť nabízí, vyplýtváte i za několik málo hodin.

LTE tarify O2

Co je to 4G?

Jako 4G se označují bezdrátové sítě tzv. 4. generace (odtud 4G), jež mají nahradit současné sítě 3G, jejichž rozšiřování bylo především v posledních dvou letech hlavní náplní obchodního zápolení českých operátorů. Ačkoliv O2 označuje LTE jako síť čtvrté generace (neboli 4G), jedná se spíše o marketingové označení, neboť po formální stránce LTE plně neodpovídá technickým požadavkům stanoveným Mezinárodní telekomunikační unií ve specifikaci IMT-Advanced.

Síť LTE se začala rozšiřovat od roku 2009 a dnes se s ní setkáte ve většině amerických i evropských států. Dále pak v Austrálii, Rusku, Indii a dalších zemích. Mapu provozu LTE včetně operátorů a využitých frekvencí si můžete prohlédnout zde.

O2 svou LTE síť zatím spustila na frekvenci 1800 MHz, dále pak připadají v úvahu frekvence 800 MHz a 2600 MHz, které se budou dražit v nadcházející aukci telekomunikačních frekvencí.

 

Zdroj: O2.cz LTEworld.org


Úvodní foto: © ferkelraggae - Fotolia.com
Komentáře