Optický kabel propojil Afriku se zbytkem světa

Společnosti Seacom a Cisco Systems uvedly do provozu nový podmořský optický kabel, který propojil jižní a východní pobřeží Afriky s Indií a Evropou rychlostí 1,28 Terabitů za sekundu (Tb/s).

Optický kabel propojil Afriku se zbytkem světa


Nové propojení přinese místním obyvatelům rychlejší, spolehlivější a především levnější komunikaci se světem, než dosud běžně používané satelitní linky. Výhod internetu tak budou moci využít i lidé, pro které byl dříve přístup takřka nemožný. Nový kabel o délce celkem 17 000 kilometrů bude sloužit obyvatelům Jižní Afriky, Tanzanie, Keni, Ugandy a Mozambiku.

Společnosti Seacom a Cisco Systems věří, že širší dostupnost internetového připojení by mohla v budoucnu výrazně ovlivnit životy místních obyvatel v oblastech jako je například zdravotní péče, doprava nebo veřejná správa.

Již stávající možnosti přístupu k internetu, které většinou probíhají přes drahé satelitní připojení, znamená pro řadu místních obyvatel podstatnou životní změnu. Dobrým příkladem, který uvádí Seacom na svém internetovém blogu, je sedmdesátiletý farmář Gerald Maruhi z Keni. Ten na své malé farmě každoročně sklízí až 3500 kilogramů kávy. Do doby, než začal využívat místního internetového kiosku, se musel spoléhat na zprostředkovatele, kteří mu za kávu obvykle platili až 500krát méně, než byla tržní cena. „Od té doby, co zde máme přístup k internetu, vím, jak se pohybují světové ceny a mohu snadněji na své odběratele zatlačit, aby zaplatili cenu, která se blíží reálné tržní ceně," říká Maruhi.

Další oblastí, kde je možno vidět reálný přínos rychlého a kvalitního připojení, je zdravotní péče. Nové propojení podpoří rozvoj telemedicíny, která umožní přístup k lepší zdravotní péči i lidem ze vzdálenějších částí Afriky. Internet také zlepší vzájemnou spolupráci mezi jednotlivými zdravotníky, kteří díky novému spojení mohou snadněji komunikovat a předávat si své vzájemné zkušenosti. Zároveň se očekává průlom v domácí léčbě a v poskytování základní lékařské péče.

Nové spojení je ve srovnání s dřívějšími možnostmi nejen rychlejší, ale i podstatně levnější. Zatímco totiž velkoobchodní cena satelitního připojení o rychlosti 1 Mb/s v Keni dosud činila zhruba 2 300 dolarů měsíčně, srovnatelné připojení prostřednictvím optického kabelu vyjde na necelých 100 dolarů měsíčně.

Komentáře