Oracle představuje Solaris 11

Operační systém pro éru cloud computingu má zajistit masivní škálovatelnost i kompletní virtualizace serverů, úložišť a sítí.

Oracle představuje Solaris 11


Společnost Oracle oznamuje dostupnost systému Oracle Solaris 11. Jedná se o cloudový operační systém, navržený tak, aby v architektuře cloud computingu splňoval požadavky firemních zákazníků na zabezpečení, výkon a škálovatelnost. Oracle Solaris 11 umožňuje zákazníkům provozovat podnikové aplikace v prostředí soukromých, hybridních i veřejných cloudů.

Jedná se o plně virtualizovaný operační systém; Oracle Solaris 11 má vestavěnou podporu pro komplexní virtualizaci OS a síťových i úložných prostředků. Tato virtualizace je navržena tak, aby u serverů Oracle VM mohla být provedena jak na platformě x86, tak i SPARC, což s sebou nese flexibilitu nasazení i možnost bezpečné live migrace (přenos virtuálního stroje bez přerušení služby).

Zóny (Oracle Solaris Zones) umožňují škálování až na stovky zón na jednom fyzickém uzlu s až 15krát nižšími nároky oproti technologii VMware a bez omezujících limitů na zdroje typu paměť, síť, procesor či úložiště. Nově integrovaná síťová virtualizace umožňuje zákazníkům vytvářet strukturu datových center v rámci jediné instance operačního systému.

Systém Oracle Solaris 11 nabízí komplexní správu napříč celou infrastrukturou (operační systém, fyzický hardware, síť, úložiště i virtualizační vrstva). Připojená správa cloudu podle Oracle garantuje zákazníkům, že budou mít  k dispozici potřebné aktualizace systému Solaris. Řešení pro správu Oracle Enterprise Manager Ops Center, nyní součást podpory systému, umožňuje konvergovanou správu systémů a nabízí napříč celou firmou centrální řízení hardwaru, operačních systémů i virtualizace.

Souborový systém Oracle Solaris ZFS poskytuje pro systém Solaris 11 správu dat i úložišť, přináší integritu dat, okamžité přesouvání dat mezi úložišti, rychlé šifrování a škálovatelnost umožňující ukládat a spravovat neomezené množství dat. Systém ZFS nabízí také deduplikaci dat, která zákazníkům umožní snížit ve virtualizovaném prostředí až 10krát nároky na ukládání dat.

OS Oracle Solaris 11 je navržen jako od počátku zabezpečený (secure by default), včetně bezpečného spouštění, přístupu k úrovni administrátora na základě rolí a nízkého dopadu auditu na nasazování datových center jak v rámci cloudu, tak i v v jejich tradiční podobě. Další vylepšení nového systému Oracle Solaris 11 zahrnují optimalizovanou správu sdílené paměti a integrované řízení zdrojů.

Komentáře