Oracle vs. Google: Přijde Android o podporu Javy?

Faktický vlastník Javy, společnost Oracle podala žalobu na Google, který chtěl technologii využívat ve svém mobilním OS Android.

Oracle vs. Google: Přijde Android o podporu Javy?


Oracle žádá o odškodné a trvá na tom, aby Google přestal využívat jejich patentované technologie - to by v praxi obnášelo absenci programů Java pod OS Android. Z dlouhodobého hlediska je jasné, že Oracle usiluje o to, aby mu Google začal platit licenční poplatky výměnou za možnost využívat Javu pod Androidem.

Důvodem proč Google prozatím společnosti Oracle nedal za Javu ani halíř je to, že nevyužívá oficiální platformy Java pro mobily (Java ME). Místo toho se v Google rozhodli pro plaformu Java s názvem Dalvik. Důvodem nejsou jen licenční poplatky, ale dle mnohých vývojářů také horší výkon Java ME či zastaralé API, jejichž vývoj probíhá údajně příliš pomalu.

Vyvstává tedy otázka, zda by Oracle měl trvat na využívání Java ME a požadovat to samé od Google v případě OS Android, nebo jestli by nebylo vhodnější nahradit dosavadní mobilní platformu Java alternativní volbou v podobě Dalviku....

Komentáře