Platform as a service (PaaS) - vývoj na trhu

Globální trh s IT službami souhrnně označovanými jako Platform as a Service (PaaS) letos dosáhne 707 milionu dolarů, což představuje meziroční nárůst o 38 procent. V roce 2015 by měl mít trh PaaS objem 1,9 miliardy dolarů.

Platform as a service (PaaS) - vývoj na trhu


PaaS je jedním ze tří technologických segmentů cloudu. (Těmi zbývajícími jsou Infrastructure as a Service – IaaS a Software as a Service - SaaS). „Platform as a Service je nejméně rozvinutým segmentem cloudu. Zejména v porovnání se SaaS, jehož globální trh letos přesáhne 12 miliard dolarů, je PaaS teprve v plenkách. Očekáváme však, že právě o tento segment bude mezi dodavateli velký zájem a očekáváme velmi intenzivní boj o podíl na trhu,“ uvedl Fabrizio Biscotti, research director společnosti Gartner.

Analytici Gartner očekávají, že dodavatelé brzy začnou agregovat své nabídky v oblasti PaaS do balíků řešení. V první fázi, kolem roku 2013, očekávají konsolidaci nabídek kolem jednotlivých scénářů využití PaaS, a následně, po roce 2015, by měly na trh dorazit skutečně integrované, komplexní nabídky.

Cloud computing včetně jeho segmentu PaaS bude jedním z klíčových témat nadcházejícího Symposia, které Gartner pod názvem ITxpo 2011 pořádá ve dnech 7.-10. listopadu  v Barceloně.

Komentáře