Platy v IT rostly

Podle informací společnosti Logos trh informačních technologií chytil druhý dech a rozvoj zvyšuje i poptávku po profesionálech. Jejich obvyklý plat se tak v loňském roce pohyboval v rozmezí 35 až 75 tisíc korun měsíčně. Průměrný roční platový nárůst se podle profesí pohyboval mezi 11 až 14 procenty. Největší platový nárůst zaznamenalo v Logosu vloni oddělení testerů – plat se jim nejčastěji zvýšil až o 14 procent.

Platy v IT rostly


Nejlepší platové ohodnocení mezi IT profesemi patří projektovým manažerům. „Jejich mzdové ohodnocení se nejčastěji pohybuje na úrovni 57 tisíc korun měsíčně – medián je na úrovni 56 823 korun. Pokud jde o opravdu špičkového odborníka s přesahem do obchodní činnosti firmy, pak se jeho plat vyšplhal až na 75 tisíc korun měsíčně. Oproti loňsku se mzda v této profesi zvýšila zhruba o 12 procent. Ovšem sehnat dobrého projektového manažera je běh na dlouhou trať,“ upozornil ředitel konzultační a technologické společnosti Logos Pavel Šťovíček. Projektoví manažeři mají navíc k dispozici i spoustu benefitů. Jen na tuzemská školení mají vyčleněno až 30 tisíc korun, tento rozpočet jde individuálně rozšířit pro zahraniční a MBA studia. K dispozici bývá auto i pro soukromou potřebu, mobilní telefon a notebook.

Nejrychlejší platový nárůst zaznamenali mezi IT profesemi testeři – a to meziročně o 14 procent. Oproti loňsku je poptávka po této specializaci trojnásobná. Za poslední rok se jen ve společnosti Logos tým testerů rozrostl o 150 procent. Nejčastější platové ohodnocení se pohybuje kolem 35 tisíc korun.
Špičkový tester si podle Šťovíčka měsíčně může přijít až na 40 tisíc korun.

„Stále se potvrzuje, že v informačních technologiích se platy přizpůsobují ze všech oborů nejvíce aktuální ekonomické situaci. Když se projevila mírná recese před třemi lety, platy IT profesionálů stagnovaly. Proto je více než jasné, že nárůstem platů v minulém roce se tato branže opět dere do popředí a je dobrým signálem pro investory, IT odborníky a v neposlední řadě i pro stát na jehož bedrech je i výchova odborníků a vízová politika. Tak by se dal řešit nedostatek pracovníků v tomto sektoru a zároveň hladiny platů,“ vysvětlil platový vývoj Jan Turek z personální agentury S.T.UNITE consulting.
Komentáře