Platy v IT rostly - 2

Podle informací společnosti Logos trh informačních technologií chytil druhý dech a rozvoj zvyšuje i poptávku po profesionálech. Jejich obvyklý plat se tak v loňském roce pohyboval v rozmezí 35 až 75 tisíc korun měsíčně. Průměrný roční platový nárůst se podle profesí pohyboval mezi 11 až 14 procenty. Největší platový nárůst zaznamenalo v Logosu vloni oddělení testerů – plat se jim nejčastěji zvýšil až o 14 procent.

Platy v IT rostly


Samostatnou kapitolou jsou v technologických společnostech programátoři – vývojáři. „Jejich platové ohodnocení je nejčastěji na úrovni zhruba 42 tisíc korun měsíčně. Špičkový odborník například na technologie Microsoft.NET, Oracle nebo Java si může měsíčně přijít ovšem až na 60 tisíc korun. Mezi další výhody, z kterých těží, samozřejmě patří zvláštní rozpočet na jejich další vzdělávání,“ upřesnil Pavel Šťovíček, šéf společnosti Logos. Běžný rozpočet na vzdělávání se podle Pavla Šťovíčka pohybuje mezi 10 až dvaceti tisíci korunami. Částka se ovšem adekvátně navyšuje v případě zahraničních konferencí. Všichni vývojáři - kromě juniorských pozic - mají navíc k dispozici mobilní telefon pro soukromou potřebu, notebook a někteří vybraní i firemní automobil. Roční platový nárůst se navíc pohyboval nejčastěji zhruba na úrovni 11 procent.

Nejnižší platové navýšení zaznamenala profese analytiků – a to obvykle jen o pět procent. Finanční ohodnocení těchto konzultantů se ovšem loni vyšplhalo až na 47,5 tisíce korun, nicméně špičkový odborník si měsíčně vydělá i 70 tisíc korun. Nicméně jde o IT specializaci, která zaznamenala velký platový nárůst v roce 2003.


Jaké je nejčastější platové ohodnocení jednotlivých IT profesí (v Kč)
Profese Nejčastější plat* Plat špičkového odborníka Nárůst 2004/2005 (v %)

Projektový manažer 56 823 až 75 tisíc 12
Analytik 47 516 až 70 tisíc 5
Vývojář 41 955 45 až 60 tisíc 11
Tester 34 225 až 40 tisíc 14

Pozn.: * jde o střední hodnotu - medián
Zdroj: Logos
Komentáře