Počet nechráněných koncových stanic v podnicích vrostl

Společnost Check Point Software Technologies zveřejnil výsledky globálního zákaznického průzkumu, který se týká trendů zabezpečení koncových bodů.

Počet nechráněných koncových stanic v podnicích vrostl


Společnost Check Point zjistila, že i nadále odchází k růstu v počtu vzdálených pracovníků a podniky potřebují rozšířit svá bezpečnostní opatření k jejich ochraně.

Průzkumu se zúčastnilo 224 IT a bezpečnostních administrátorů. Podle něj vzrostl v loňském roce v porovnání s rokem 2008 počet vzdálených uživatelů, připojených k firemní síti z domova nebo na cestách, ve více než 40 % podnicích. Dále bylo zjištěno, že u jasné většiny podniků (77 %) tvoří až čtvrtinu jejich pracovní síly uživatelé pravidelně využívající vzdáleného připojení.

Přesto, bez ohledu na uvedený růst vzdálených uživatelů, uvedlo jen 27 % respondentů, že jejich společnosti v současné době využívají na podnikových stanicích pro ochranu citlivých dat šifrování pevných disků. Kromě toho pouze 9 % dotázaných podniků používá šifrování i pro vyměnitelná úložiště, jako jsou například USB disky. Mobilní pracovníci tak přenášejí velké množství citlivých dat na přenosných zařízeních a důvěrné firemní informace mohou být ohroženy ztrátou, krádeží či jiným typem útoku.

Průzkum společnosti Check Point také odhalil, že přibližně 47 % respondentů plánuje v příštím roce nákup řešení pro zabezpečení koncových bodů ve spojení s dalšími aplikacemi: s šifrováním disku (24 procent), s NAC (22 procent) a s šifrováním souborů (13 procent).

Mezi nejpopulárnější již nasazené bezpečností aplikace na podnikových koncových stanicích patří antivirus (90 procent), antispyware (56 procent), osobní firewall (49 procent) a VPN klienti (49 procent).

Pracovníci IT oddělení u firem s méně než 5 000 zaměstnanci v reportu uvedli, že v současné době ve svých organizacích využívají koncové stanice v průměru od tří různých výrobců, což způsobuje i problémy s řízením bezpečnosti. Větší podniky využívají v průměru dokonce pět různých výrobců a též uvádějí problémy s efektivní správou bezpečnosti.

Průzkum společnosti Check Point pokryl celou řadu sektorů. Osmnáct procent respondentů bylo z oblasti financí, 14 procent z výrobní sféry a 11 procent z lokálních nebo národních vládních institucí. Čtyřicet čtyři procent tvořili respondenti ze Severní a Jižní Ameriky, 42 procent z  EMEA a 11 procent z asijsko-pacifické oblasti. Pokud jde o velikosti organizací, 23 procent má do 99 zaměstnanců, 25 procent tvořili společnosti se 100 až 499 zaměstnanci, 13 procent má 500 do 999 zaměstnanců, 24 procent má 1.000 až 4 999 zaměstnanců a 15 procent mělo více než 5 000 zaměstnanců.

Komentáře