Počítačová síť World Community Grid bojuje proti AIDS

Na boji proti AIDS, na který upozorňuje zítřejší celosvětový Den proti AIDS, se podílí také projekt World Community Grid (WCG), za kterým stojí IBM.

Počítačová síť World Community Grid bojuje proti AIDS


Na boji proti AIDS, na který upozorňuje zítřejší celosvětový Den proti AIDS, se podílí také projekt World Community Grid (WCG), za kterým stojí IBM. Ten tvoří rozsáhlá síť propojující téměř dva miliony počítačů více než 560 tisíc dobrovolníků z 80 zemí světa včetně ČR. WCG shromažďuje a zdarma poskytuje vědcům volnou výpočetní kapacitu osobních počítačů.

Vědečtí pracovníci včetně těch pracujících na výzkumu AIDS potřebují zpracovávat nepřeberné množství dat, na které by jejich počítače často těžko stačily. Díky projektu WCG, za kterým stojí IBM, mohou využít obrovskou výpočetní sílu poskytnutou dobrovolníky, což umožňuje výrazně urychlit důležité humanitární výzkumy.

Do iniciativy se mohou zapojit čeští počítačoví uživatelé prostřednictvím portálu www.darujspravne.cz. Stačí si stáhnout jednoduchý software. Vždy, když nebude počítač používán, spustí se program na vyhodnocování údajů konkrétního výzkumu. Na vývoj léků proti AIDS, stejně jako na léčbu svalové distrofie, rakoviny, nebo na ekologické projekty, tak může snadno přispět opravdu každý. Od svého spuštění v roce 2004 poskytl projekt WCG již 534 064 let výpočetního času výzkumům zabývajícím se nejtíživějšími společenskými problémy.

Více o World Community Grid se dozvíte http://www.worldcommunitygrid.org/.


Úvodní foto: © senticus - Fotolia.com
Komentáře