Policie řeší rostoucí množství podvodů na internetu. Jak nenaletět?

Současné internetové hrozby v ČR: rostoucí trend internetových podvodů a dalších hrozeb, sociální inženýrství.

Policie řeší rostoucí množství podvodů na internetu. Jak nenaletět?


Během letošního roku řešila Policie ČR zhruba šest set případů internetových podvodů. Nejčastěji se případy týkají fiktivního prodeje zboží a služeb. V poslední době ale Policie zaznamenala nová rizika v podobě krádeží identity. Zajímavým příkladem je zneužití identity renomované firmy, která působí na trhu již dlouhá léta. Zákazník, který prostřednictvím internetu poptává služby nebo zboží, však komunikuje s podvodníky, kteří webové stránky firmy upravili ve svůj prospěch. Pro pachatele této trestné činnosti není problém požadovat vysoké finanční zálohy, které jsou jim ze strany zákazníků poskytovány. Zákazníci – jsou po celou dobu internetové komunikace přesvědčeni o komunikaci se zástupci renomované firmy. To, že se stali obětí podvodu, se dozvídají často i s odstupem několika týdnů.

Podle průzkumu společnosti Microsoft se s nějakou internetovou hrozbou, ať už šlo o podvodnou nabídku, zavirovanou stránku nebo nevhodné chování na sociální síti, setkala v uplynulém roce čtvrtina českých rodičů. Přes tuto negativní zkušenost však pouští 86 procent z nich své děti na internet již od sedmi let, přičemž například dvě třetiny desetiletých českých dětí užívají internet zcela bez dozoru. V oblasti internetových hrozeb vzdělává své děti 64 procent rodičů, speciální software umožňující sledovat používání internetu dětmi však používá jen desetina z nich.

Sociální sítě se potýkají s obrovským nárůstem kriminality, která je páchána prostřednictvím sociálního inženýrství. Podle statistik společnosti Seznam.cz bylo za poslední rok zablokováno přes 19 tisíc účtů, které se přes sociální inženýrství pokoušely z dětí vylákat intimní materiál, peníze, sex nebo osobní údaje.


Projekt Bezpecnyinternet.cz

Na negativní trend vývoje internetové bezpečnosti reagovaly již před rokem společnosti Microsoft, Česká spořitelna a Seznam.cz a společně založily projekt Bezpečnýinternet.cz za podpory Policie České republiky a společností Pierstone a Quantasoft. Na www.bezepecnyinternet.cz najdou zájemci všech věkových kategorií informace o rizicích spojených s užíváním internetu, ale také o způsobech, jak těmto rizikům v podobě podvodných nabídek, útočných virů nebo emailů zjišťujících osobní data předcházet, a jak se jim účinně bránit.

Za 435 dní od spuštění projektu navštívilo internetové stránky Bezpečnýinternet.cz přes 113 tisíc unikátních návštěvníků, kteří se v 30 procentech případů vrátili opakovaně. Prostřednictvím Poradny portálu bylo zodpovězeno přes dvě stě dotazů. Nejčastější problémy, se kterými se lidé na Poradnu obracejí, jsou oznámení nevhodného chování nebo zpráv, upozornění na podezřelé profily, zneužití identity nebo zveřejnění citlivých fotografií bez souhlasu třetí strany. Na Poradnu lidé nejčastěji chodí přes službu Lide.cz společnosti Seznam.cz.

Od září 2011 fungují stránky portálu v novém moderním designu a lidé můžou k diskuzi využít i nově založený facebookový profil nebo diskusi na portálu Lidé.cz. K rozšíření rozsahu informací přispějí také noví partneři projektu, a to zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC a server Hoax.cz.

Komentáře