Projekt Big Green urychlí globální přesun na mainframy s Linuxem

Projekt Big Green urychlí globální přesun na mainframy s Linuxem


V rámci transformace svých datových center oznámila IBM ohlašuje záměr konsolidovat zhruba 3 900 počítačových serverů na zhruba 30 mainframů System z s Linuxem. Společnost očekává, že nové serverové prostředí spotřebuje zhruba o 80 procent méně energie než stávající konfigurace a přinese snížení výdajů za energie, software a systémovou podporu.

Zároveň tato transformace podle IBM zajistí flexibilnější IT infrastrukturu, která se snáze přizpůsobí novým potřebám.

IBM provozuje datová centra na ploše přes 743 000 metrů čtverečních (odpovídající 139 fotbalovým hřištím) s hlavními centry v amerických státech New York, Connecticut, Colorado, ve Velké Británii, Japonsku a Austrálii.

Projekt konsolidace využívá schopnosti jednoho systému mainframe chovat se jako stovky nebo tisíce jednotlivých serverů. Tato funkce, tzv. virtualizace, rozděluje systémové zdroje mainframu, včetně výpočetních cyklů, síťových a úložných kapacit a paměti, mezi mnoho „virtuálních“ serverů. Každý virtuální server funguje jako skutečný fyzický stroj.

Díky výměně fyzických serverů za virtuální chce IBM snížit náklady v celé několika oblastech:

· Spotřeba energie – díky výměně 3 900 serverů s vlastními napájecími zdroji za 30 mainframů se předpokládá úspora energie v objemu odpovídajícímu potřebám menšího města.
· Software, který je často licencován podle počtu procesorů – IBM počítá se snížením poplatků za softwarové licence, protože nové mainframy IBM obsahují výrazně méně procesorů než současných 3 900 serverů.
· Systémové podpory – projekt by měl uvolnit technický personál IBM od úkolů spojených s administrací systémů.


Foto: IBM

Komentáře