První smartphone založený na Tizenu již letos?

Největší japonský mobilní operátor, NTT DoCoMo, pracuje společně se společnostmi Intel a Samsung na operačním systému Tizen. První smartphone s touto platformou by se podle zprávy vydané japonskými novinami mohl objevit už v roce 2013.

První smartphone založený na Tizenu již letos?


Tizen je operační systém založený na Linuxu a zaměřený na smartphony, tablety a další spotřebitelské aplikace. Je uváděn Nadací Linux, ale mezi jeho hlavními podporovateli jsou právě společnosti Intel a Samsung.

Společníci vyvíjející Tizen o komercializaci operačního systému mnoho neřekli, ovšem pokud bude systém úspěšný, mohl by zaujmout vyvažovací roli k Androidu. Tento operační systém vyvinutý Googlem, jenž je také založen na Linuxu, si svou dominanci v sektoru smartphonů vybudoval za pouhých několik let a Googlu přinesl velkou moc.

Smartphone založený na Tizenu je od Samsungu očekáván dokonce již od září, kdy byl v dokumentu Wi-Fi Alliance uveden telefon pod kódovým označením „GT-I9300_Tizen“. GT-i9300 je modelové označení, které Samsung dává smartphonům Galaxy S3. Po té, co se zprávy z dokumentu dostaly na povrch, byl název telefonu změněn tak, že z něj byl smazán název Tizen, nicméně telefon je stále v očekávání.

Pro Samsung je vývoj telefonu založeného na Tizenu pouze polovičním vítězstvím. Dále totiž musí takový telefon prodat mobilním operátorům. To znamená, že by podpora natolik významného operátora, jako je NTT DoCoMo, mohla Tizenu pomoci vyhoupnout se z pozice technického projektu ke spotřebitelskému operačnímu systému.

NTT DoCoMo měl ke konci listopadu 60,8 milionu zákazníků, což představuje 47 procent japonského trhu.

Ovšem ani s podporou DoCoMo není úspěch Tizenu zaručen. Historie mobilních operačních systémů je plná chyb a trh je kvůli nedávnému vypuštění Windows Phone 8 i očekávanému lednovému představení operačního systému BlackBerry 10 stále konkurenčnější.

Největší japonský deník Yomiuri Shimbun u informace, která byla na jeho webu zveřejněna ve zprávě z 31. prosince, neuvedl zdroj.

Zdroj: pcadvisor.co.uk


Úvodní foto: Tizen.org
Komentáře