Rekord na pasivní optické síti

V rámci projektu sponzorovaného Evropskou unií se výzkumnému týmu společnosti Siemens Networks podařil první bezchybný přenos rychlostí 10 Gb/s přes pasivní optickou přístupovou síť, což je čtyřikrát rychleji než doposud.

Rekord na pasivní optické síti


V rámci projektu sponzorovaného Evropskou unií se výzkumnému týmu společnosti Siemens Networks podařil první bezchybný přenos rychlostí 10 Gb/s přes pasivní optickou přístupovou síť, což je čtyřikrát rychleji než doposud.

Zároveň se poprvé podařilo překonat stokilometrovou vzdálenost mezi rozbočovačem a uživateli, tzv. poslední míli. Dnes se mohou připojovat pouze uživatelé v okruhu 20 km. Výsledky tohoto výzkumu přibližují novou generaci tecnologie uživatelských linek, které optické sítě posílí a cenově zpřístupní.

Společnost Siemens Networks nedávno ohlásila i světový rekord ve spojení v optických sítích: v průběhu experimentálního nastavení došlo v optické síti operátora k přenosu rychlostí 107 Gb/s. V současné době lze v komečním provozu přenášet v optických sítích data o rychlosti až 40 Gb/s.

Digitální účastnická linka (DSL) je v současnosti nejznámější technologií pro přístupové sítě, nabízející rychlost přenosu až 50 Mb/s. DSL technologie používá stávající měděné kabely telefonní sítě s kroucenými páry. Budoucí služby, například video-on-demand, video konference, triple play, Voice over IP, digitální TV a HDTV (High Definition TV), však potřebují přístupové sítě s vyšší přenosovou rychlostí šířkou pásma. Potřebnou rychlost a šířku pásma poskytuje optická účastnická linka.

Dnešní přístupové sítě GPON (Gigabit PON Pasive Optical Network) používají přenosovou rychlost 2,5 Gb/s od poskytovatele k uživateli (downstream) a 1,2 Gb/s od koncového uživatele k poskytovateli dat (upstream). Centrální zařízení umožňuje připojení koncových účastníků v okruhu až 20 km. Pro větší dosah vzdálenějších účastníků je zapotřebí další centrální zařízení– a to i přesto, že první centrální zařízení nebylo plně kapacitně naplněno. Počet účastnických linek na jeden rozbočovač (splitter) je nyní 64.

Pro další optimalizaci systémů PON se společnost Siemens Networks účastní iprogramu financovaného Evropskou unií s názvem „Multi Service Access Everywhere“. Siemens vyvinul prototyp nového systému PON jako součást podprojektu „Systémy PON s rozšířeným dosahem“. Použitím tohoto systému bylo možné zvýšit přenosovou rychlost na 10 Gb/s (downstream) a 2,5 Gb/s (upstream). Vzdálenost mezi rozbočovačem (splitterem) a uživateli byla zároveň prodloužena na 100 kilometrů a počet účastnických linek na jeden rozdělovač (splitter) se zvýšil na 512.

S novým systémem PON mohou operátoři poskytovat svým zákazníkům větší šířku pásma a zároveň nabízet ekonomičtější provoz zákazníkům, kteří bydlí v řidčeji obydlených oblastech. Vyšší dělící faktor na splitterech v městských oblastech navíc umožňuje připojení k systému mnohem většího počtu zákazníků. Systém PON zároveň odstraňuje nutnost používat agregaci, která je nyní běžně používána v lokálních sítích pro sběr a distribuci datového provozu. V budoucnosti bude možné připojit zákazníky přímo k páteřní síti.

Trh s optickými sítěmi, který je konfrontován s požadavkem na zvýšení šířky pásma, v minulých letech zažil výrazný vzestup,“ vysvětluje Christian Unterberger, prezident oblasti Pevných sítí společnosti Siemens Networks. „Tato skutečnost posiluje význam výzkumu a vývoje. Jsme pevně přesvědčeni, že vyvíjené systémy nových generací PON budou uváděny na trh postupně do roku 2009.“

Komentáře