Reportáž z Communication Security Brno 2011

Motto letošního ročníku konference podle autorů nebylo těžké vymyslet – „Hacker je dobře placený a nebezpečný profesionál“.

Reportáž z Communication Security Brno 2011


Motto letošního ročníku konference podle autorů nebylo těžké vymyslet – „Hacker je dobře placený a nebezpečný profesionál“. Těžké bylo naopak vměstnat do jednoho dne všechna témata tak, aby obsáhly všechny aktuální bezpečnostní hrozby a všechny nové technologie a řešení, které mohou pomoci firmám zjednodušit a zefektivnit fungování ICT oddělení, firemní sítě a firemní komunikace při zachování žádané úrovně bezpečnosti a uživatelského
komfortu.

Ranní a dopolední program byl věnován novým hrozbám tzv. Advanced Persistent Threats, například útok pomocí malware STUXNET, útoky STAR, RSA nebo Playstation Network, útoky Night Dragon, botnety SpyEye. Výčet nových hrozeb je skutečně hrozivý a finanční ztráty firem ještě hrozivější.

Jak se tedy účinně bránit?

Zde funguje pouze synchronizovaná a integrovaná ochrana v podobě mnoha účinných technologií a řešení, které při účinné správě a managementu zvládnou zabránit cyberzločincům dokonat své dílo. To vše za asistence Jana Strnada ze společnosti McAfee. Richard Lev ze společnosti Grantika České Spořitelny ukázal možnosti financování nákupu ICT řešení za pomocí dotací a výkonný ředitel společnosti Comguard, Jan Dymáček, představil Kompetenční centrum pro nová bezpečnostní ICT řešení, které začíná provoz v červenci tohoto roku. Zranitelnost virtuálního světa je daleko větší než se může na první pohled jevit.

Mnohá nebezpečí si uživatelé ani neuvědomují, a proto musí nastoupit skuteční experti, definovat skrytá rizika a navrhnout účinná opatření. Po přednášce Roberta Šefra ze společnosti Comguard se rozvinula debata a doplňující dotazy se jen hrnuly. Potvrdilo se, že virtuální téma prezentuje aktuální problematiku, která se řeší v každé firmě. Stále rostoucí popularita mobilních zařízení a jejich rychlý rozvoj jsou přímo úměrné rychle rostoucím mobilním hrozbám. Mobilní komunikace vč. VPN, wifi, webového a mailového provozu vyžadují specifické bezpečnostní technologie, které představil Michal Mezera ze společnosti Comguard.

Po vydatném obědě a zákuscích, které nabízí kuchaři a cukráři z Holiday Inn Brno, se partneři z HID Global a ActivIdentity pustili do problematiky silné autentizace, Credential Managementu a do představení široké škály autentizačních zařízení, jako jsou tokeny, smart karty nebo OPT generátory. To vše přispívá k identifikaci uživatelů při vzdáleném přístupu do firemních systémů a k firemním datům. Hvězdná stálice na konferencích, sympatický Falk Schwendike z Infobloxu, zajistil oživení programu v podobě novinek na poli síťových služeb DNS, DHCP, IPAM, NTP a DNS SEC. Specialisté z Trustwave zajistili blok týkající se problematiky WAF a společně s obchodním ředitelem společnosti COMGUARD, Karlem Klumpnerem, který řídí mimo jiné právě distribuci Trustwave řešení, a Karlem Šimečkem představili reálné nasazení SIEM Trustwave ve společnosti ČEZ. SIEM od Trustwave dokáže překvapit uživatele různorodostí funkcí a komplexností pojetí celého systému. Wifi UTM firewally od Cyberoam zaručeně zaujaly všechny firmy, které potřebují zajistit bezpečnost regionálních kanceláří velkých firem nebo SMB firmy s omezenými zdroji.

Program výrazně zpestřil Jan Strelička z právní kanceláře ROWAL LEGAL specializující se na právní problematiku ICT, obchodní smlouvy a veškeré právní souvislosti s tím spojené. Akci uzavřel Jan Strnad, dlouholetý expert McAfee, s přednáškou týkající se IPS/IDS systémů, na kterou účastníci také netrpělivě čekali. Umění blokovat hrozby v reálném čase a ještě před způsobením ztrát je zužitkování dlouholetých znalostí, několika účinných technologií a fungující správy.

K dispozici byl McAfee Global Solutions Lab s reálnými ukázkami představovaných řešení, prezentační stolky UTM firewallu Cyberoam a Trustwave. Konferenci moderoval Jaroslav Mareček ze společnosti Comguard.

Komentáře