S razantním rušením pracovních míst v Motorole roste obava, že jde Googlu pouze o patenty

Google se rozhodl propustit 20 % zaměstnanců společnosti Motorola, již vlastní od května letošního roku. Objevují se názory, že měl Google zájem pouze o patenty společnosti.

S razantním rušením pracovních míst v Motorole roste obava, že jde Googlu pouze o patenty


Americká společnost Google oznámila, že propustí 4 000 zaměstnanců společnosti Motorola. Jedná se o zásadní restrukturalizaci, ke které dochází necelé 3 měsíce od dokončení akvizice amerického výrobce mobilních telefonů. „Všichni v Motorole se ptají, zda jde Googlu pouze o patenty (Motorola jich vlastní na 17 000, pozn. redaktora), a bojí se odpovědi,“ uvedl Jeff Kagan, nezávislý analytik. Zrušení 4 000 pracovních míst představuje „zemětřesní skrz na skrz celou společností Motorola Mobility. Google doposud nikdy nepropustil tolik zaměstnanců.“

Bohatá zásoba patentů pro výrobce smartphonů a tabletů v dnešní době představuje jakousi pojistku, díky níž se mohou na trhu lépe prosadit. Tento fakt potvrzuje trend skupování patentů různými společnostmi a taktéž současná velká patentová bitva mezi předními hráči Apple a Samsung, tvrdí analytik.

Motorola již dříve oznámila své plány redukovat počet vyráběných modelů smartphonů (v roce 2011 jich nabízela 27), aby dosáhla větších úspěchů na přeplněném trhu smartphonů. V dokumentu pro SEC (U.S. Securities and Exchange Commission) Google tvrdí, že se snaží formou propouštění zaměstnanců zvýšit ziskovost společnosti Motorola poté, co prodělávala ve čtrnácti z šestnácti posledních kvartálů. V dokumentu je uvedeno, že Motorola zjednoduší své portfolio a zaměří se na znatelně „inovativnější a ziskovější“ zařízení.

 

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © A1Stock - Fotolia.com
Komentáře