Samsung Chromebook - nový notebook za hubičku spoléhá na cloud

Google představil nového zástupce do řady notebooků Chromebook. Zařízení z produkce Samsungu běží na operačním systému Chrome OS a láká uživatele na víc než přijatelnou cenovku.

Samsung Chromebook - nový notebook za hubičku spoléhá na cloud


Americký gigant Google na svém blogu oznámil zahájení předprodeje nového notebooku nesoucího označení Chromebook. Zařízení, jež se v  USA prodává za poměrně nízkou částku 249 dolarů (zhruba 4 800 Kč), se pokouší rozšířit operační systém Chrome OS mezi masy.

Za výrobou notebooků stojí stejně jako v případě loňských modelů série 5500 korejská společnost Samsung, avšak nové Chromebooky oproti starším modelům založeným na CPU Intel Celeron běží na procesorech ARM, díky čemuž jsou notebooky tenčí, lehčí a o téměř 4 000 Kč levnější.

Chromebook je vybaven 11,6palcovým displejem s rozlišením 1 366 x 768 px. Váží 1,1 kg a dosahuje maximální tloušťky mírně přes 2 cm. Design klávesnice i touchpadu připomíná starší model, opět je využit styl chiclet a klávesa Caps Lock je nahrazena za tlačítko pro vyhledávání.

Stejně jako starší modely i nový Chromebook staví především na využití cloudových služeb. Disponuje tedy pouze 16GB vnitřní pamětí (rozšiřitelnou o SD kartu) doplněnou o prostor 100GB na Google Drive předplacený na dva roky. Mezi dalšími hardwarovými specifikaci pak nalezneme 2GB paměť RAM, porty USB 2.0 i USB 3.0 nebo Wi-Fi adaptér. Modul pro příjem 3G či 4G signálu v Chromebooku chybí, dostupný bude pouze v dražší verzi, jež se bude prodávat za 330 dolarů (6 300 Kč). Co se týká baterie, Google tvrdí, že na jedno nabití vydrží Chromebook v provozu až 6,5 hodin.

chromebook

Také softwarová výbava v porovnání s předchozími modely pokročila. Google do systému doplnil průzkumník souborového systému, vylepšeného správce oken, integruje Google Drive a zavádí podporu Google Docs v offline režimu. Starší modely běžící na Intel Celeron si hravě poradily s plynulým přepínáním mezi jednotlivými kartami, tudíž lze snad počítat s podobnou odezvou také v případě ARMu. Dle tvrzení Googlu Chromebook plně podporuje přehrávání videí v rozlišení 1080p a taktéž je využita hardwarová akcelerace pro plynulé rolování stránek.

Samsung Chromebook je v současnosti dostupný na vybraných amerických e-shopech. Kdy se Chromebook dostane do dalších zemí (snad také včetně ČR) však výrobce neuvádí.

 

 

Zdroj: IDG News Service, Googleblog.blogspot.cz


Úvodní foto: Google
Komentáře