Šéf Googlu navštívil KLDR v nevhodnou chvíli, tvrdí vláda USA

Výkonný předseda společnosti Google se společně s bývalým guvernérem Nového Mexika zúčastnil několikadenní návštěvy KLDR. Apeloval zde na svobodný přístup k internetu.

Šéf Googlu navštívil KLDR v nevhodnou chvíli, tvrdí vláda USA


Bývalý CEO internetového gigantu Google Eric Schmidt podnikl 4denní výpravu do Severní Koreje, kde se dle vlastních slov snažil diskutovat možnosti svobodného a otevřeného internetu. Na cestě jej doprovázel mimo jiné bývalý guvernér Nového Mexika Bill Richardson, který do KLDR vycestoval s vlastní “humanitární misí”, jež měla co do činění s vyjednáváním o propuštění Kennetha Baeho, Američana korejského původu, který byl v KLDR z ne zcela zřejmých důvodů zadržen v listopadu minulého roku.

Přestože 9členná výprava byla zcela osobního charakteru, tedy nejednalo se o žádnou oficiální delegaci ze strany USA, vysloužila si poměrně velký mediální zájem. Plány Erica Schmidta totiž nebyly zcela zřejmé. Po svém návratu předseda společnosti Google médiím sdělil, že se snažil apelovat na vůdce země, aby vystoupili ze své izolace od okolního světa a umožnili obyvatelům země svobodný přístup k internetu.

“Svět se čím dál tím více propojuje a rozhodutí KLDR ignorovat celosovětovou počítačovou síť by mohl neblaze ovlivnit jejich ekonimický růst,” sdělil Eric Schmidt. Pokud by však KLDR opravdu zpřístupnila internet pro obyčejné obyvatele, mohlo by to podlomit současnou diktátorskou vládu Kim Čong-una. Očané země by získali přístup k informacím, jež by jistě nepřispěly k jejich poslušnosti.

Návštěva Erica Schmidta však údajně neměla mít žádnou spojitost se společností Google. Jak sdělil Bill Richardson mediální spoelčnsoti CBS, Eric Schmidt nevstoupil do KLDR jakožto zástupce Google. “Erica jsem pozval, cestuje jako obyčený občan.” Mluvčí společnosti Google odmítli výpravu komentovat s tím, že k soukromým záležitostem se nebudou vyjadřovat.

Přestože tedy byla návštěva osobního charakteru, vyvolala kritiku také ze strany Ministerstva zahraničí USA, jež Schmidtovi i Richardsonovi doporučilo, aby cestu nepodnikli. Mluvčí Ministerstva zahraničí Victoria Nuland označila výpravu jako neužitečnou a se špatným načasováním. Odkazaovala se především na nedávné vypuštění severokorejského satelitu na oběžnou dráhu, čímž KLDR porušila rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

 

Zdroj: IDG News Service, Wired.comBbc.co.uk


Úvodní foto: © adimas - Fotolia.com
Komentáře