SkyEurope končí, očekávaný bankrot je tu

V noci na dnešek se stalo to, čeho se mnozí obávali již dlouho. Aerolinky SkyEurope na sebe vyhlásily konkurz. Všechny lety letecké společnosti jsou zrušeny.

SkyEurope končí, očekávaný bankrot je tu


Důvodem vyhlášení konkurzní podstaty byly především narůstající dluhy společnost a její neschopnost financovat vlastní chod. Bankrot přitom naznačovaly dřívější události, kdy SkyEurope Airlines na začátku června požádaly soud o bankrotovou ochranu před věřiteli, nebo když některá letiště včetně Ruzyňského ohlásila, že dále odmítají odbavovat lety SkyEurope. Následovalo rušení některých letů, například v pondělí všech směřujících z Bratislavy. Již dříve přitom klienti SkyEurope zažívali krušné časy díky množícím se několikahodinovým spožděním jejich přepravce.

Podle ČTK společnost SkyEurope v reakci na vyhlášení konkurzní podstaty pouze vydala krátké prohlášení, v němž stojí, že je vedení firmy zcela zaneprázdněno snahou vyřešit současné problémy. Cestující mají být údajně informováni a "bude o ně postaráno". Těžko říci, co si pod tím představit. Zda se klienti se zakoupenou letenkou dočkají nějaké náhrady škody je proto stále ve hvězdách. Insolventnosti svého konkurenta však rychle využily aerolinky Wizzair, které nabízejí na trasách, kde létaly obě firmy, jednosměrnou letenku za 30 EUR.

Ekonomická recese však nevybrala svou daň pouze na aerolinkách SkyEurope. Finanční problémy nyní zmítají například přepravcem ČSA, který za 1. pololetí letošního roku vykázal rekordní ztrátu v hodnotě 1,83 miliardy korun.

 

Komentáře