Slováci zaplatí 51,5 milionů EUR za produkty Microsoftu. Zajímají se však i o open source

Ministerstvo financí SR se rozhodlo podepsat smlouvu se společností Microsoft a zakoupit licence na vybrané softwarové produkty pro více než 82 tisíc počítačů.

Slováci zaplatí 51,5 milionů EUR za produkty Microsoftu. Zajímají se však i o open source


Návrh na prodloužení licenční smlouvy se společností Microsoft byl již v minulosti silně kritizován odbornou veřejností především kvůli vysoké ceně produktů a absenci důkladného prověření, zda budou vůbec všechny zakoupené produkty efektivně využívány a zda na trhu neexistuje přijatelnější alternativa.

Zbytečné licence

Slovenský zpravodajský server DSL.sk upozornil na fakt, že Ministerstvo financí Slovenské republiky plánuje zaplatit 52,6 milionů EUR za licenci Software Assurance pro více než 82 000 cílových stanic, jimž bude v případě produktů Windows nebo Office umožněno provést upgrade na vyšší verzi. Počítače však již disponují platnými a časově neomezenými licencemi, navíc v mnoha případech k samotnému upgradu zřejmě vůbec nedojde například kvůli nedostatečné hardwarové výbavě, tudíž některé zakoupené licence přijdou vniveč, varuje magazín DSL.sk.

Smlouva uzavřena

Ministerstvo financí Slovenské republiky minulý týden potvrdilo své rozhodnutí licenční smlouvu se společností Microsoft uzavřít. „Nemáme žiadnu inú alternatívu, keďže predchádzajúca vláda nám nenechala iné riešenie. Preto, ak chceme zabezpečiť chod ústredných orgánov štátnej správy, boli sme nútení pokračovať v tejto zmluve," sdělil státní tajemník Ministerstva financí Peter Pellegrini.

Ministerstvo dále upozornilo na vyjednání slevy ve výši jednoho milionu EUR, v příštích třech letech tak Slováci zaplatí „pouze“ 51,5 milionů EUR. Dalším pozitivem je dle MF také fakt, že může být smlouva kdykoliv bez sankcí vypovězena.

I bezplatný software může být kvalitní

Do 30. listopadu má Ministerstvo financí při jednání vlády předložit zprávu, v níž bude informovat o stavu plnění licenční smlouvy a bude rozhodnuto o jejím pokračování či zrušení. Jednat se bude rovněž o pilotním projektu testování bezplatného open source softwaru ve státní správě, jenž by mohl představovat výhodnou alternativu ke komerčním produktům od společnosti Microsoft. V rámci pilotního projektu požádalo Ministerstvo financí SR všechny účastníky uzavřené smlouvy o stanovisko, zda by měli zájem a byli by ochotní open source produkty využívat.

 

Zdroj: Dsl.skFinance.gov.sk


Úvodní foto: © Frog 974 - Fotolia.com
Komentáře