Služba SecuStamp začala ověřovat zahraniční elektronické dokumenty

Portál SecuStamp.com provozovaný firmou Software602 začal poskytovat službu kontroly platnosti elektronických originálů podepsaných zaručenými podpisy i z jiných zemí EU.

Služba SecuStamp začala ověřovat zahraniční elektronické dokumenty


Portál SecuStamp.com provozovaný firmou Software602 začal poskytovat službu kontroly platnosti elektronických originálů podepsaných zaručenými podpisy i z jiných zemí EU. Ke zjištění stavu dokumentu stačí dvě kliknutí. Pro nekomerční použití je služba k dispozici zdarma.

Pro uživatele, který není počítačovým expertem a nevyzná se v legislativních detailech, představuje SecuStamp.com možnost, jak dokument zkontrolovat. Firmám a úřadům nabízí Software602 také automatizované ověřování dokumentů a možnost propojení se stávajícími informačními systémy.

Portál www.SecuStamp.com poskytuje již od prosince loňského roku ověřování elektronických dokumentů podepsaných zaručenými podpisy vydanými certifikačními autoritami v ČR (eIdentity, I.CA, PostSignum). Nově je služba rozšířena o certifikační autority z Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Belgie. Další státy EU budou postupně následovat.
Schopnost posoudit stav elektronických dokumentů z jiných zemí EU je důležitá zejména pro ty, kdo si vyměňují dokumenty se zahraničními obchodními partnery a pro úřady. Podle novely zákona o elektronickém podpisu jsou totiž české úřady povinny přijímat elektronické dokumenty s elektronickými podpisy z jiných zemí EU.

Ředitel On-line divize ve společnosti Software602 Pavel Durdil uvedl: „Držíte-li v ruce papír, snadno zkontrolujete, zda je tam správné razítko a podpis. S důvěryhodným elektronickým dokumentem je to podstatně složitější. Uživatel musí do svého počítače importovat kořenový certifikát té kvalifikované autority, která vydala podpis, a musí rovněž provést kontrolu vůči aktuální verzi seznamu zneplatněných certifikátů. I pro tři certifikační autority v České republice to je hodně složité, natož pokud dostáváte dokumenty ze zahraničí."

Komentáře