V Miláně začal soudní spor s představiteli Google

Čtyři obžalovaní výkonní pracovníci čelí obvinění z narušování soukromí. Případ je revolučním a nejspíš dokonale prověří evropské internetové právo.

V Miláně začal soudní spor s představiteli Google


Podle obžaloby je obhajoba vinna z nactiutrhačství a neschopnosti udržet si dohled nad svěřenými osobními daty. Konkrétně jde o případ zveřejnění videa točeného mobilem, na němž čtyři chlapci z italského Turína šikanují svého sedmnáctiletého handicapovaného spolužáka. Video bylo zveřejněno v září 2006 a staženo dva měsíce poté na popud stížnosti charitativní organizace Vivi Down.

Obžalovanými z firmy Google jsou senior viceprezident a CLO David Drummond, bývalý CFO George Reyes, globální poradce v otázkách ochrany soukromí Peter Fleischer a bývalý šéf evropského Google Video Arvind Desikan.

Zástupci Google vyjádřili politování nad případem, zároveň je však podle nich celý spor krokem vedle. Google ve svém prohlášení k aktuální situaci prohlašuje, že snažit se držet neutrální platformu zodpovědnou za publikovaný obsah je přímým útokem na svobodný a otevřený internet bez cenzury. Právní zástupce Vivi Down, Guido Camera, však odmítá, že by se jeho klientská organizace snažila o cenzuru internetu. Podle něj jde hlavně o vyjasnění toho, zda byl zveřejněním videa porušen italský zákon a rozhodnutí do budoucna stanoví důležitý precedent. Pokud soudce přijme argumenty Google, může být spor uzavřen již 18. února - pokud ne, bude se pravdepodobně táhnout ještě měsíce.

 

Komentáře