Třetina zaměstnanců odmítá firemní politiku při používání mobilních zařízení pro práci

Třetina zaměstnanců odmítá firemní politiku při používání mobilních zařízení pro práci


Společnost Fortinet představila výsledky průzkumu, který analyzoval trend pronikání soukromých mobilních zařízení do pracovního prostředí (Bring Your Own Device, BYOD). Průzkum byl zaměřen na mladé, aktivní uživatele mobilních zařízení, kteří přicházejí na pracoviště s představou, že zde mohou využívat své vlastní přístroje.     

Vladimír Brož, Fortinet Territory Manager, k výsledkům říká: „Výsledky ukazují zejména jednu znepokojivou skutečnost: 1 ze 3 respondentů uvedl, že v případě, že by firemní bezpečnostní politika používání soukromých zařízení pro pracovní účely zakazovala, pak by předpisy svého zaměstnavatele byli ochotni porušovat a obcházet. Závěry průzkumu podtrhují fakt, že podniky musí vyvinout bezpečnostní strategie, které jim umožní se s trendem BYOD vyrovnat.“

Na pracovišti nebo pro pracovní účely používá svá osobní mobilní zařízení až 74 % respondentů průzkumu. Ještě důležitější je, že 55 % z nich tuto možnost vnímá mnohem spíše jako své „právo“ než jako „výsadu“. Z pohledu uživatelů je hlavní motivací pro toto chování požadavek mít neustálý přístup ke svým oblíbeným aplikacím, především k sociálním sítím a soukromé komunikaci. Závislost na osobní elektronické komunikaci je velmi silná: 35 % respondentů si nedokáže představit den bez přístupu k sociálním sítím, 47 % bez psaní SMS zpráv.

Mladí zaměstnanci přitom často chápou, že trend BYOD může pro jejich organizaci představovat bezpečnostní riziko. 42 % uznává, že výsledkem může být únik dat a vystavení firemního IT systému dalším hrozbám. I tak ale více než třetina (36 %) respondentů připouštějí, že porušují nebo by byli ochotni porušovat firemní zákaz používat osobní zařízení pro pracovní účely. 30 % dotazovaných pak uvádí, že by nebyli ochotni dodržovat ani firemní zákaz používat neschválené aplikace. Toto riziko roste, protože uživatelé si mnohdy představují, že by měli mít možnost si pro pracovní potřeby sami vybírat nejen zařízení, ale i aplikaci. Dokonce se pro tento trend již objevilo i speciální označení: BYOA (Bring Your Own Application).

Ještě horší se z pohledu zabezpečení zdá, že zaměstnanci nejsou nadšeni z možnosti, že by jim firmy měly na jejich soukromá zařízení instalovat bezpečnostní software. 66 % respondentů si myslí, že zabezpečení zařízení je jejich vlastní věc, a to i když ho používají pro pracovní účely. Odpovědnost zaměstnavatele zde uznává pouze 22 % dotazovaných.O průzkumu

Průzkum Fortinet Internet Security Census 2012 byl proveden v květnu a červnu 2012 (31. května – 12. června 2012). Na objednávku společnosti Fortinet ho realizovala nezávislá výzkumná firma Vision Critical. Výsledky jsou založeny na datech z celkem 15 států (USA, evropské a východoasijské země). Dotazováni byli absolventi vysokých škol a zaměstnanci ve věku 20–29 let, kteří vlastní smartphone, tablet nebo notebook. Seznam 15 států zahrnutých do průzkumu: Polsko, USA, UK, Francie, Německo, Itálie, Španělsko, UAE, Indie, Jižní Korea, Čína, Singapore, Taiwan, Japonsko, Hong Kong.

Jak často používáte soukromá mobilní zařízení pro pracovní účely?

Nikdy    9 %
Velmi zřídka    10 %
Jednou nebo dvakrát za měsíc    8 %
Několikrát měsíčně    10 %
Většinu dní    21 %
Každý den    42 %

(Výsledky dotazování pro oblast EMEA (Evropa, Blízký východ, Afrika)


Úvodní foto: © ferkelraggae - Fotolia.com
Komentáře