Odborníci Kaspersky Lab a Seculert pronikli do kontrolních Command & Control (C&C) serverů Madi a sledovali jeho činnost. Identifikovali tak více než 800 napadených obětí z Íránu, Izraele a dalších vybraných zemí po celém světě, které se na servery Madi připojily během posledních osmi měsíců. Ze statistik vyplývá, že mezi obětmi byli primárně lidé z oblasti byznysu, kteří pracovali na íránských a izraelských klíčových projektech infrastruktury, dále izraelské finanční instituce, studenti technických oborů na Blízkém východě a vládní organizace působící v blízkovýchodním regionu.
Vyšetřování malwaru navíc odhalilo nezvyklé množství náboženských a politických materiálů, které měly odvést pozornost. Tyto dokumenty a obrázky pak zmizely v prvních fázích samotné infekce.
„Zatímco malware a infrastruktura Madi jsou velmi jednoduché ve srovnání s jinými podobnými projekty, útočníci byli schopni své významné oběti neustále sledovat,“ říká Nicolas Brulez, Senior Malware Researcher společnosti Kaspersky Lab a dodává: „Možná právě díky amatérskému a primitivnímu přístupu útočníků se dařilo operaci provést nepozorovaně a vyhnout se odhalení.“
Trojský kůň Madi, který krade informace, umožní útočníkům získávat citlivá data ze souborů na infikovaných počítačích s operačním systémem Windows, monitorovat soukromou komunikaci, jako například e-maily nebo chat, nahrávat zvuk, odezírat psaní na klávesnici a získávat screenshoty aktivit obětí. Podle analýzy dat bylo z napadených počítačů pravděpodobně staženo mnoho gigabitů dat.
Mezi běžně sledované aplikace a webové stránky patřily Gmail, Hotmail, Yahoo! Mail, ICQ, Skype, Google+ a Facebook. Špionáž byla prováděna i na integrovaných systémech ERP/CRM, obchodních smlouvách a systémech pro finanční řízení.
Špionážní malware "Madi" kradl byznysová data na Blízkém východě
Výzkumníci Kaspersky Lab společně s bezpečnostní firmou Seculert odhalili Madi - nový špionážní program napadající systémy na Blízkém východě.
autor redakce | Aktuality |
Související články
Vzestup internetového zločinu je úzce svázán s malwarem určeným ke krádeži dat
Kaspersky Lab chrání také mobilní telefony
Kaspersky Lab: tipy proti phishingu
Společnost PCS představila partnerský program pro prodejce Kaspersky Lab
103 zemí padlo za oběť kyberšpionáži
Aktuality
Principal engineering expanduje
M2C kupuje většinový podíl divize facility managementu společnosti CPI Property Group
PF 2021
Nová generace chatbotů automatizuje komunikaci se zákazníky v call centrech
Hackeři nikdy nespí, nechte se proškolit [webinář]
Tagy
Kaspersky · virus · špionáž · malware · Madi
Linkuj
| Jagg
| Delicious
| Facebook
| vybrali.sme.sk

Komentáře