Společnost HP oslavila dvacáté výročí oficiálního zastoupení na českém trhu

Tuzemská pobočka HP působí na našem trhu od roku 1991.

Společnost HP oslavila dvacáté výročí oficiálního zastoupení na českém trhu


Zatímco příznivci pohanských svátků oslavili v sobotu 30. dubna Pálení čarodějnic (či také Filipojakubskou noc, Valpuržinu noc nebo Beltine), společnost Hewlett-Packard s.r.o. si každý rok v tento den připomíná výročí svého založení. V letošním roce navíc HP dopsalo poslední kapitolu již dvacetileté „historické kroniky.“ Na československém trhu sice HP působilo již od roku 1967, ale místní obchodní pobočka byla v té době řízena až do roku 1991 z Vídně.

Ještě v 90. letech nabízelo HP zákazníkům zejména počítače, tiskárny, fotoaparáty a několik dalších kategorií spotřební elektroniky, v současné době kromě prodeje počítačů a tiskáren působí např. v oblasti serverů, služeb, úložných zařízení, síťových prvků či softwaru.

Hardware před dvaceti lety a dnes

Pamětníci si možná vzpomenou, jaká zařízení dominovala trhu před dvaceti lety – jedním z nejprodávanějších přístrojů byl například laptop HP Vectra LS/12 vybavený procesorem Intel 80L286 s frekvencí 12 MHz a 1 MB RAM rozšiřitelným na 2 MB. Současný notebook HP EliteBook 8760w obsahuje procesor Intel Core i7-2920XM s frekvencí 2,50 GHz a čtyřmi jádry, a 32 GB RAM.

Procesor se tedy za dvacet let stal více než 200× výkonnějším, pokud jsou zohledněny pouze číselné hodnoty; výkon současných procesorů je ovšem ještě výrazně vyšší díky odlišné architektuře. Operační paměť narostla během dvou desítek let dokonce až 16 000×. Podobně dynamický rozvoj zaznamenaly i další komponenty – například pevné disky (až 50 000× nárůst kapacity), grafické karty či optické mechaniky.

I přes nárůst výkonu ovšem může současný zákazník nakoupit špičkové moderní technologie mnohem levněji, než před dvaceti lety. Zatímco HP Vectra LS/12 se v roce 1991 prodával za 4 999 dolarů, což v tehdejší době znamenalo, že při průměrné mzdě 3 775 Kčs a kurzu přibližně 30 Kčs za americký dolar musel zákazník na laptop šetřit téměř čtyřicet měsíců, na současný špičkový model HP EliteBook 8760w v ceně okolo 120 000 Kč dokáže zákazník z průměrného platu okolo 24 000 Kč teoreticky našetřit již za pět měsíců – tedy osmkrát rychleji, než před dvaceti lety.

Jak se firma změnila za 20 let?

Zaměstnanci, kteří stáli u zrodu HP v roce 1991, se shodují, že v devadesátých letech bylo na běžné pracovní úkony více času, lidé nebyli neustále online, pro zapisování poznámek se používal takřka výhradně papír. První „mobilní“ telefony se v roce 1991 teprve začínaly prodávat a do firem masivněji pronikaly až v dalších letech.

„Mobilní telefony jsme v roce 1991 ještě neměli, e-mail se používal velmi málo, pouze interně v HP a jen ve znakové formě,“ vzpomíná Konstantin Selucký, HP BCS Product Manager. „Konkurence na trhu nebyla zdaleka tak vysoká, technika tak pokročilá a lidé měli mnohem méně zkušeností.“

Komentáře