Stuxnet jako hračka pro děti. Kaspersky varuje před novým supermalwarem "Flame"

Společnost Kaspersky Lab objevila nový vysoce sofistikovaný zákeřný program, který je aktivně využíván k útokům na cíle v Íránu, Izraeli, Súdánu, Sýrii a dalších zemích.

Stuxnet jako hračka pro děti. Kaspersky varuje před novým supermalwarem "Flame"


Složitost a funkcionalita nově objeveného malwaru Flame nemá podle prvotních analýz obdobu v žádných dosud známých kybernetických zbraních. Program byl patrně aktivní už od března 2010, aniž by byl odhalen bezpečnostním softwarem. Malware údajně objevili experti Kaspersky Lab během analýzy prováděné na popud Mezinárodní komunikační unie (ITU), jejímž zřízovatelem je Organizace spojených národů. Zákeřný program, bezpečnostními produky Kaspersky Lab detekován jako Worm.Win32.Flame, je navržen pro provádění kyberšpionáže. Dokáže odcizit cenné informace, včetně obsahu, informací o zacílených systémech, uložených souborů a dokonce i audiokonverzací.

Vlastnosti malwaru Flame se liší od jiných známých kyber-zbraní jako Duqu nebo Stuxnet. Geografické zacílení, využívání specifických softwarových zranitelností a skutečnost, že napadá pouze vybrané počítače, ale napovídají, že patří do stejné kategorie superkybernetických zbraní využívaných neznámými útočníky na Středním východě. Flame se skládá z řady modulů a je tvořen několika megabyty prováděcího kódu. Je tak zhruba dvacetkrát větší než počítačový červ Stuxnet.


Úvodní foto: © Minerva Studio - Fotolia.com
Komentáře