Svět v roce 2010: Spíše evoluce než revoluce

Svět v roce 2010: Spíše evoluce než revoluce


Do roku 2010 žádná technologická revoluce nenastane. Změny, které přinese rozvoj ICT, přijdou nenápadně a zvolna. Promění automobilový průmysl, vzdělávání, zábavu i pracovní proces. Dojde ke stírání hranice mezi pracovní dobou a volným časem. Lidé budou zaměstnavateli či klientovi k dispozici také o víkendech a svátcích, ale na druhou stranu během doby, kterou dnes chápeme jako pracovní, si klidně odskočí na nákupy (přes internet) nebo k televizi (na požádání), případně si zahrají nějakou videohru (na služebním PC).

Takové jsou alespoň závěry studie expertní skupiny pro technologie, média a telekomunikace společnosti Deloitte.

Autoři studie shrnuli své výsledky do zprávy nazvané Pohled do budoucnosti.

Všední den roku 2010 se od některého letošního nijak výrazně lišit nebude. Snídaně do postele se nepřenese teleportací, nezapneme si Dobré ráno s holografickou televizí, do práce neodjedeme létajícím autem a nezapneme si tam kvantový počítač. Někteří šťastnější z nás asi stráví dovolenou v kosmu, ale většina ostatních lidí bude změny, které přinese všeobecný průnik informačních, komunikačních a digitálních technologií do běžného života, vnímat mnohem subtilněji,“ uvedl Igal Brightman, vedoucí partner TMT Deloitte.

Jak budeme cestovat

Do roku 2010 se digitalizace, mobilita a konektivita rozšíří takovým způsobem, že se automobil promění v kancelář či obývací pokoj s možností nepřetržité komunikace i zábavy na vyžádání. To ovšem platí hlavně pro spolucestující.

Řidiči se mohou dočkat malé robotizace řízení vozu. Palubní počítač převezme mnohé řídící a kontrolní funkce. Už dnes je celkem běžná hlasová navigace, ovšem přidá se také kontrola rychlosti, bezpečné vzdálenosti mezi auty, automatické zapínání a seřizování světel, zapínání a řízení režimu chodu stěračů, řízení brzd nebo parkovací automat. Informace o chodu zařízení v autě se řidiči budou promítat na čelní sklo, aby sledování displejů a mačkání knoflíků neodváděly jeho pozornost. Počítač bude řidiči předčítat došlé e-maily a on bude nahlas diktovat odpovědi. Hlasem bude také ovládat mnoho, ne-li většinu funkcí ve voze.

Navigační systém GPS bude zdokonalen tak, že povede vůz pouze na základě hlasitého přání cestujících typu „jeď domů“.

Cestující budou moci za jízdy sledovat televizi s programem na požádání, budou si pouštět filmy z DVD nebo hudbu z MP3, budou hrát počítačové hry nebo posílat SMS či e-maily. Obyčejné telefonování z auta bude možné zpestřit videopřenosem. Napojeny na síť budou i prostředky veřejné dopravy, včetně letadel.

Turistické cesty do kosmu už v roce 2010 budou celkem běžné, i když dostupné jen bohatým lidem.

Jak budeme pracovat

Mnohem častěji doma, respektive ne ve firmě/kanceláři. Pracovní týmy budou rozptýlené po celé zeměkouli a hlavním nástrojem jejich členů zůstane počítač. Mobilní přístup k elektronické poště dnes má několik milionů lidí, v roce 2010 to budou desítky milionů.

Nepříjemné bude stírání hranice mezi pracovní dobou a volným časem. Lidé budou zaměstnavateli či klientovi k dispozici také o víkendech a svátcích, ale na druhou stranu během doby, kterou dnes chápeme jako pracovní, si klidně odskočí na nákupy (přes internet) nebo k televizi (na požádání), případně si zahrají nějakou videohru (na služebním PC).

Jak budeme komunikovat

Přístup k fixní nebo mobilní komunikační infrastruktuře získá polovina lidstva. Stále více organizací i soukromých osob bude disponovat širokopásmovým připojením. Mobilní telefonie získá dominanci nad službami fixních sítí, zejména ve vyspělých zemích, méně oblíbený bude protokol VoIP. Rozvine se 3D technologie, ale zájem o její využívání nebude nijak masový. Zato hlasová komunikace určitě neomrzí. Naopak, do konce desetiletí hlasový provoz ještě vzroste. Jednak proto, že stoupne počet lidí, kteří k ní budou mít přístup – stamiliony obyvatel rozvojových zemí si zavolají poprvé v životě – a jednak proto, že cena za tuto službu klesne. Standardem se stane videotelefonování.

Díky průniku digitálních technologií do různých přístrojů a zařízení výrazně vzroste vzájemná komunikace mezi stroji (M2M). Bude se to týkat desítek milionů automobilů, jimž například bude možné prostřednictvím mobilní sítě poskytovat vzdálenou údržbu a opravy. Odhaduje se, že 5 % televizních přijímačů bude širokopásmově připojeno k síti a bude komunikovat s dodavatelem programů, ale také třeba s inzertní agenturou, která spustí na obrazovku nejvhodnější individualizovanou reklamu. Radiofrekvenční identifikace bude podávat informace o skladových zásobách výrobků, jejich expedici a dodání.

Jak budeme studovat

ICT dobrého učitele nenahradí, ale doplní. Student vybavený osobním počítačem se stane normou. Bude na něm sledovat výukové programy, včetně výkladu a animací, jeho prostřednictvím bude procvičovat látku i skládat zkušební testy. Školní intranety propojí učitele s rodiči jejich žáků.

Jedním z hlavních studijních programů, a to už od prvních tříd, bude počítačová gramotnost a umění komunikace. Odborníci na vzdělání se ale přesvědčí o tom, že tyto nové dovednosti nemohou vytlačit triviální znalosti - čtení, psaní a počítání. Stejně tak by nemělo vymizet ani vzdělávání v kritickém myšlení a výuka základních paměťových znalostí.

Jak se budeme bavit

Televize přečká všechny změny, pokud bude interaktivní, s velkoplošnou obrazovkou s velkým rozlišením a bude schopna ukazovat program na přání čili bude širokopásmově připojena k síti. Mnohým divákům postačí, když si budou moci objednat DVD s oblíbeným filmem, které jim doručí pošta až příštího dne. A mnoho lidí také bude prostě líných na to, aby si sami poskládali svůj program, takže profesionální programoví ředitelé televizních stanic o práci nepřijdou. Pravdou je, že dnes se člověk dívá na televizi průměrně 24 hodiny týdně a sestavit si na tak dlouhou dobu individuální program by si vyžádalo poměrně dost času a úsilí.

Velkou oblibu si získají menší programové formáty. Jednotlivé pořady se zkrátí na několik minut, aby byly vhodnější pro vysílání do mobilů, televizí v dopravních prostředcích a MP3 přijímačů. Krátit programy si budou moci i sami posluchači.

Dá se také očekávat velký rozmach trhu počítačových a video her. K ovládání virtuálního hráče bude zapotřebí pohybu hráče skutečného, takže videohry se stanou zdravou fyzickou aktivitou a budou je hrát i dospělí. Třešničkou na dortu videozábavy pak budou třírozměrné projekce s užitím zvláštních brýlí.

Jak se budeme bránit

Rozšiřování ICT do běžného života s sebou přinese také obrovské množství virů, červů a dalších škodlivých programů. Začnou pronikat do přístrojů, strojů a zařízení, kam dosud nemají přístup, automobily počínaje a domácí televizí konče. Škody, které způsobí, výrazně vzrostou, stejně jako náklady na obranu proti nim. Ta bude muset být účinnější než dnes.

Další poznatky z průzkumu

  • V roce 2010 budou elektronické součástky tvořit až 40 % ceny automobilu.
  • 27 % automobilů bude vybaveno technologií Bluetooth.
  • V Evropě, USA a jihovýchodní Asii přibude 150 milionů PC. V roce 2010 budou na světě celkem 1,3 miliardy počítačů.
  • Objem hlasové komunikace po telefonu vzroste z 9 na 12 bilionů minut ročně. Globálně se na tomto provozu budou podílet fixní linky 30 %, mobilní sítě 60 % a 10 % připadne na VoIP, ty ale získají jen 5% podíl na tržbách za hlasové služby.
  • V roce 2010 bude v provozu 490 milionů mobilních širokopásmových připojení.
  • Komunikace M2M dnes generuje tržby ve výši 50 mil. USD ročně, na konci desetiletí to bude 200 milionů dolarů.

Foto: Wikipedia, licence GFDL, public domain
Komentáře