Symantec: malware Android.Counterclank si stáhlo až 5 milionů uživatelů

Symantec detekoval nový škodlivý kód, který ohrožuje uživatele přístrojů se systémem Andorid.

Symantec: malware Android.Counterclank si stáhlo až 5 milionů uživatelů


Malware pojmenovaný Android.Counterclank se šíří prostřednictvím aplikací na Android Marketu. Zatím bylo staženo 1 až 5 milionů aplikací s tímto škodlivým kódem, který se nachází ve 13 různých aplikacích. Nová hrozba je podobná botům, může na dálku přijímat příkazy k provedení určité operace nebo ji mohou útočníci zneužít ke kradení informací z nakažených přístrojů. Například aplikace „Counter Strike Ground force“, „Heart Live Wallpaper“ a „Sexy Girls Puzzle“ využívají sociální inženýrství a snaží se uživatele přesvědčit ke stažení a nainstalování.

„Proces ověření vydavatele v Android Marketu na tomto příkladu ukazuje své slabiny. Zveřejnit aplikaci je sice jednoduché a rychlé, ale na druhou stranu může snadno obsahovat škodlivý kód. Některé z nakažených aplikací jsou ještě stále k dispozici v Marketu, většinou lákají nejen svým názvem a popisem, ale i tím, že jsou zadarmo. Především uživatelé Android tabletů bez antivirové ochrany by si měli dávat pozor, co na své zařízení instalují a jaká té které aplikaci povolují práva,“ říká Jakub Jiříček, bezpečnostní konzultant společnosti Symantec.

Více informací o nové hrozbě najdete na stránce: http://www.symantec.com/connect/blogs/androidcounterclank-found-official-android-market.

Komentáře