T-Mobile zrychluje HSPA+ na 42 Mbit/s a testuje LTE

T-Mobile v příštím roce začne postupně nabízet ve své 3G síti stahování rychlostí až 42 Mbit/s.

T-Mobile zrychluje HSPA+ na 42 Mbit/s a testuje LTE


Testování nové technologie HSPA+ 42 potrvá do konce letošního roku a v průběhu 2. čtvrtletí 2012 by se měla objevit v prvních lokalitách. Navíc nyní probíhá zkušební provoz LTE sítě v sídle společnosti T-Mobile na pražských Roztylech. T-Mobile nabízí v celé své 3G síti technologii HSPA+ umožňující downlink až 21 Mbit/s. Po roce od uvedení probíhají nyní testy dalšího vývojového stupně vysokorychlostního mobilního internetu. Díky novince HSPA+ 42 umožní 3G síť T-Mobile stahování dat rychlostí až 42 Mbit/s. Vylepšení bude dosaženo pomocí změny parametrů na současných 3G základnových stanicích. Novinka by se měla během příštího roku postupně objevovat v těch oblastech, kde je zájem zákazníků o mobilní surfování největší. Zavedení si vyžádá investice do posílení přenosových kapacit.

LTE test nyní na pražských Roztylech

V současné době rovněž probíhá v sídle T-Mobile časově omezený zkušební provoz LTE technologie. Testována je síť, která využívá frekvence digitální dividendy. Technologie dovoluje download až 75 Mbit/s, upload 25 Mbit/s při využití pásma 10 MHz. LTE může využít šířku pásma až 20 MHz, což znamená dvojnásobné hodnoty jak downlinku, tak uplinku (150/50 Mbit/s).

Testovací provoz tak navazuje na obdobné piloty realizované v rámci skupiny Deutsche Telekom například v Německu či Rakousku. LTE nabídne v porovnání se sítěmi 3G několikanásobně vyšší přenosové rychlosti a o více než polovinu nižší latenci, která je důležitá například pro on-line hry, videohovory atd. Komerční spuštění je ale v tuto chvíli limitováno přijetím novely Zákona o elektronických komunikacích a vyhlášením aukce rádiového spektra ze strany ČTÚ.

Komentáře